Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Výnosy z evropských státních dluhopisů na nových minimech

Investice 27.11.2014 | 14:14 0 Komentářů

Výnosy z evropských státních dluhopisů dosáhly nových minim díky rostoucím očekáváním, ohledně spuštění programu kvantitativního uvolňování (QE) v eurozóně. Největším otazníkem tohoto programu je legálnost nákupu státních dluhopisů centrální bankou.

Německo, největší akcionář ECB, argumentuje, že takováto aktivita by byla za hranicemi mandátu banky, naopak prezident ECB Mario Draghi finanční trhy ujišťuje, že centrální banka může k tomuto kroku přistoupit. Navíc dodává, že on je ten (Mr. Euro), kdo rozhoduje o monetární politice eurozóny, ne Německo.

Předchozí pátek Mario Draghi u příležitosti zahájení evropské bankovní konference přiznal, že inflační očekávání v eurozóně klesají. Výhledy inflace na základě inflačních swapů (5letý horizont) jsou aktuálně na úrovni 1,8 procenta, tedy pod 2 procentním cílem ECB, jenž definuje cenovou stabilitu, jejíž dosažení a udržování je primárním úkolem ECB.

ECB již nyní nakupuje kryté dluhopisy, avšak poměrně pomalým tempem. Dosud na tyto operace utratila 12,723 miliard eur. Mario Draghi již několikrát naznačil, že centrální banka plánuje navýšit svoji bilanci až o 1 bilion eur. Vzhledem k tomu, že trh krytých aktiv dosahuje v eurozóně mnohem menších rozměrů než v USA v případě, že ECB bude skutečně chtít uvolnit do ekonomiky až 1 bilion eur, bude muset využít i kontroverzní kanál nákupu státních dluhopisů.

Vitor Constancio, náměstek Maria Draghiho, ve středu 26. 11. 2014 uvedl, že Evropská centrální banka bude schopna posoudit až v prvním čtvrtletí příštího roku, zdali hospodářství eurozóny potřebuje posílit až jedním biliónem eur, a tedy rozhodne, zdali rozšíří své aktivity na oblast nákupu státních dluhopisů.

V případě vstupu ECB na sekundární trh státních dluhopisů, poptávka po těchto aktivech stoupne, následně vzroste jejich cena, a tedy výnosy spadnou. Aktuální pokles výnosů evropských státních dluhopisů naznačuje, že trhy postupně zvyšují sázky na to, že ECB nakonec přistoupí k nákupu státních cenných papírů. Státy jako Rakousko, Německo, Belgie, Finsko, Nizozemí, dokonce i Francie a Irsko si již nyní půjčují na kratší období (2 roky) za negativní úrok. Výnosy 10letých státních dluhopisů Německa (0,71 procenta) a Francie (1,008 procenta) se obchodují na historických minimech.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů BOSSA CZ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.