Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Vydrží podnikům červencový optimismus…

Vývoj ekonomiky 17.08.2020 | 16:11 0 Komentářů

Rostoucí počty nakažených napříč Evropou a strach z druhé vlny pandemie je realitou – denní přírůstky nakažených v Německu i Francii jsou nejvyšší od konce dubna a v Česku je situace podobná. V tomto týdnu se ukáže, zda to má dopad na náladu mezi podniky. Řada zemí (Česko zatím ne) zveřejní první odhady podnikatelských nálad (PMI).

Poslední měsíce přitom nevypadaly vůbec špatně. Po šíleném dubnovém propadáku šly nálady v Německu, Francii i celé eurozóně vzhůru a vrátily se nad klíčovou hranici 50 bodů oddělující expanzi od útlumu. To ostatně není nic podivného, protože těžko si po faktickém “vypnutí” ekonomiky na přelomu března a dubna představit další propad ekonomické aktivity. Otázkou však je, co bude dál? Kombinace druhé vlny pandemie, blížícího se konce některých mimořádných opatření (jako mimořádná moratoria) a přetrvávajících slabých investic může náladu mezi podnikateli opět poslat dolů. To vše by měla prozradit tento týden páteční čísla.

Určitá skepse podle záznamu z posledního zasedání ostatně převládá i mezi členy bankovní rady ČNB. Řada z nich podle našeho názoru správně čeká oslabení domácí poptávky s tím, jak se začne přetrvávající nejistota více podepisovat na pracovním trhu. I proto centrální bankéři věří, že dnešní vysoká inflace není velkým problémem – podle červencových dat dosáhla jádrová inflace historických maxim (3,7 %). Slabá poptávka by ji měla časem zkrotit.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.