CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

11. 06. 2024

0 komentářů

Vodáci vyjíždějí na řeky. Jak se na vodě chovat a jak pojistit rizika

 

Češi jsou národem vodáků. Období červen až září je hlavní sezónou kanoistiky a raftingu. V posledních letech pomáhají provozování tohoto koníčku půjčovny vybavení na různých řekách s pohodlnými službami. Ale voda je živel, a proto pohyb na ní má svá pravidla. Pro všechny případy se vyplatí se rovněž pojistit. UNIQA přináší nejdůležitější tipy.

Loading 

Co je třeba dodržovat na vodě

Základem je dostatečná a vhodná výbava každého vodáka. V současné době si většina zájemců vybírá potřebné věci v půjčovnách. Lodě jsou vyráběny z odolných hmot, k dispozici jsou různé velikosti a provedení záchranných vest a přileb. U vesty a přilby není důležité jen je „mít“, ale také je správně nasadit a upevnit: přilbu pod bradou a nesmí na hlavě volně „kloktat“. Vesta musí velikostí i výtlakem odpovídat a je potřeba dotáhnout všechny upínací prvky, aby správně seděla a v případě nouze dotyčnému opravdu pomohla. Zejména u dětí je nezbytné vše překontrolovat a přitáhnout.

Jinak hrozí, že jim vesta naopak vyjede nahoru na hlavu nebo se z trupu uvolní, což naopak záchranu z vody ztěžuje. Je-li vesta nová, určitě se vyplatí ji napřed vyzkoušet „v akci“, tedy přímo ve vodě, zda děcko nese tak, jak má – tedy udržuje ho nad hladinou a tlačí mírně na záda. Rozhodně se nedoporučují pomůcky vhodné na koupaliště – nafukovací kruhy nebo křidélka apod. V lodi je dobré mít po ruce záchranný házecí pytlík. Jeho použití je jednoduché a v prekérních situacích může zachraňovat životy. V každém vodáckém obchodě zájemcům jeho funkci a způsob použití ochotně vysvětlí.

Pozornost je nutné věnovat vhodnému obutí tak, aby drželo na noze pevně. Nikdy nelze splouvat řeky naboso.

Před každým složitějším úsekem, například většími peřejemi, překážkou v cestě a zejména před každým jezem je třeba se s úsekem předem seznámit a nevjíždět do něj předtím, než si ho posádka prohlédne. Rozhodně je nutné rovněž zachovávat odstup od dalších lodí. V Česku je na 150 nebezpečných jezů a propustí, na nichž se ročně utopí několik osob. Zpravidla jsou dnes osazeny výstražnými cedulemi a pokyny, jak se u nich chovat. Řada z nich je už také vybavena záchrannými prostředky: speciálními plovoucími podkovami a házecími lany. Vyplatí se raději jez přenést a nastoupit do lodě zase pod ním.

REKLAMA

„Není žádná ostuda být opatrný. Pokud se na splutí šlajsny nebo problematického úseku necítíte, lodě s bagáží raději přeneste po břehu,“ nabádá veřejnost naše legenda vodního slalomu Štěpánka Hilgertová.

Faktor alkohol

Vodáctví je spojeno s tábořením, kytarami, ale také s alkoholem. V nedávné době rozhodli zákonodárci, že případná konzumace alkoholu na vodě se penalizovat nebude. „Nedá se zapřít, že alkohol prostě ke sjíždění řek patří,“ připouští olympijský vítěz, mistr světa i Evropy ve vodním slalomu a sportovní ambasador finanční skupiny UNIQA Jiří Prskavec, jenže současně dodává: „Ale alkohol by měl přijít ke slovu přiměřeně až večer u táboráku, nikoli během samotné plavby. K obědu maximálně jedno pivo.“

Bohužel značná část vodáků na toto pravidlo nedbá. Účinky alkoholu navíc často umocňuje slunce a horké počasí. To podstatně ovlivňuje schopnosti řídit loď a také správně odhadnout rizika na řece. Často dochází k přecenění vlastních vodáckých kvalit nebo přehlédnutí nebezpečných míst.

Lidé rovněž nemívají představu, co následuje, když se loď v peřejích nebo na prudší vodě převrhne. A to je může překvapit. Mnozí instruktoři doporučují si takovou situaci vyzkoušet nanečisto a záměrně, aby posádka věděla, jak člověka zaskočí studená voda, jak rychle může uplavat pádlo nebo výbava, jak udržet loď plnou vody a následně ji zase zprovoznit.

Rovněž je třeba znát pravidla pro záchranu osob v prudkých peřejích a kamenitém řečišti s rychle tekoucí vodou: doporučuje se neklást vodě odpor, nechat se nést na plovací vestě, pouze manévrovat v proudu nohama napřed a snažit se dosáhnout břehu až pod nejprudším úsekem, aby člověka nezranily kameny nebo aby neztratil obuv.

REKLAMA

Rekreační a méně zdatní vodáci by se nikdy neměli pouštět na toky s vysokým stavem vody; na rozvodněné by neměl vyrážet nikdo.

Pojištění chrání před následky nehod

Před plavbou je užitečné myslet na dobré pojištění. I rekreační sport je záludný a může přinést nepříjemné chvíle s dlouholetými následky.

Pro tuzemskou plavbu je dobré mít sjednané úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti. Úrazové pojištění by se mělo vztahovat na závažnější úrazy s dlouhodobými nebo i trvalými následky, nikoli na běžné škrábance, modřiny nebo zlomeniny, co se zahojí za pár týdnů. Důležité je správné nastavení pojistných částek, aby vystačily na kompenzaci příjmu a na případné vícenáklady po úrazu. Za úraz se zde považuje i tonutí, které může mít fatální následky pro další život. UNIQA nabízí také jednoduchou on-line formu krátkodobého sportovního úrazového pojištění, jež lze cíleně uzavřít pouze na dobu sjezdu řeky.

Odpovědnostní pojištění slouží pro situace, kdy vodák neúmyslně způsobí někomu jinému škodu na majetku nebo újmu na zdraví. Vzhledem ke stoupajícím částkám různých druhů odškodnění, zejména u škody na zdraví osob, je zapotřebí volit vyšší pojistné částky, minimálně 3-5 milionů korun. Využít se dá pojištění odpovědnosti jak samostatně sjednané, tak i zahrnuté do pojištění domácnosti.

Pokud vodáci cestují na řeky do zahraničí, musí se na pojištění dbát ještě více. Správnou volbou je komplexní cestovní pojištění. Nejdůležitější krytí jsou pojištění léčebných výloh a asistence pro případ zranění nebo tonutí, včetně repatriace postiženého domů. Zapotřebí je i pojištění odpovědnosti. Další součásti komplexního cestovního pojištění v UNIQA jsou asistenční služby, úrazové krytí a pojištění zavazadel.

Sjíždí-li vodáci při pobytu v zahraničí cíleně obtížnější řeky, musí mít sjednaný sportovní tarif pojištění pro rizikové druhy aktivit. Připojištění „nebezpečných sportů“ se týká v UNIQA kanoistiky nebo raftingu na divoké vodě od 3. stupně obtížnosti. Je-li splutí snadnějšího toku jen fakultativním jednorázovým dovolenkovým zážitkem, stačí běžný rekreační tarif cestovního pojištění.

Pozor na požívání alkoholu: platí, že pokud požití alkoholických nápojů nebo omamných látek mělo příčinnou souvislost se vznikem pojistné události nebo s jejím rozsahem, může UNIQA krátit pojistné plnění.

A poznámka nakonec: canyoning (zdolávání kaňonů horských říček a vodopádů po proudu s užitím různých pomůcek a technik, zejména horolezeckých) nelze jako vysoce rizikovou aktivitu pojistit. To samé platí i pro sjíždění vodopádů na kajaku.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Na co se připojistit před cestou na dovolenou?

Součástí každé dovolené v zahraničí by mělo být kvalitní cestovní pojištění. Jednou z jeho nejdůležitějších součástí je kvalitní krytí léčebných výloh, které se vztahuje na úrazy a náhlá onemocnění. Kromě toho je dobré zvážit situace, pro které se vyplatí sjednání různých připojištění. Týká se to například cest do […]

Text: Redakce

03. 06. 2024

Rizika nového spoření DIP: Pozor na šmejdy, varují experti

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) představuje od prvního ledna nový způsob zajištění na penzi. Rozšiřuje tak okruh možností spoření na stáří o produkty bankovního a investičního typu. Stát tedy nově umožňuje čerpat daňovou podporu celkem na čtyři produkty. Ke stávajícímu penzijnímu připojištění a životnímu pojištění přibyl DIP a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *