Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Vláda včera schválila pravidla pro „předdůchody“

Penze 14.06.2012 | 09:07 0 Komentářů

Do „předdůchodu“ budou moci jít lidé nejdříve 5 let před důchodem a budou muset mít naspořen dostatek peněz v doplňkovém penzijním spoření.  To jsou základní rysy „předdůchodů“ schválených vládou.

Kdo bude chtít odejít do „předdůchodu“, bude tak moci učinit nejméně pět let před dosažením důchodového věku. Zároveň ovšem o výplatu penzijního připojištění nepůjde požádat po pěti letech spoření minimálně ve věku 60 let, jak je tomu dosud, ale až při dosažení důchodového věku, nebo při využití předdůchodu.

Dávky z předdůchodu musí být stanoveny v neklesající výši (mohou být rostoucí) a jejich výplata musí končit nejdříve tři roky před nárokem na odchod do důchodu. V tu dobu lze požádat o předčasný důchod. Minimální výše předdůchodu je stanovena na 30 % průměrné mzdy za předcházející období.

Předdůchod tak bude vyplácen z vlastních úspor účastníka III. pilíře. Výhodou ovšem bude, že člověk pobírající předdůchod nebude muset hradit zdravotní a sociální pojištění.

Novela zákona o doplňkovém penzijním spoření, tedy zákona, který ještě nevešel v účinnost, nyní putuje do Poslanecké sněmovny ČR.

Zdroj: Vláda.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.