Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Vít Kalvoda: Trend transparentnosti a informovanosti klientů

Vít Kalvoda, autor analytického ukazatele TANK a analytik Sdružení obrany investorů, hovořil o informačních listech investic. Vždy je důležité, co v daných informačních listech je, aby nemátly klienta a nepřehltily ho informacemi. Základem by měl být např. graf vývoje odbytného u pojištění či RPSN u úvěrů.

V Holandsku a Austrálii existuje již smysluplná regulace. V Nizozemí se o ni postarali poškození klienti, kteří zjistili, že na svých účtech nemají prostředky, které jim byly slibovány.

regulace životního pojištění jsou dvě možnosti: Stropování provizí, což není populární a zřejmě to není průchodné. Druhou možností je transparentní informace o výši odbytného spolu s vklady klienta.

V polovině dubna se má schvalovat novela zákona č. 38, který bude regulovat zprostředkování pojištění. Měl by nastolit větší zodpovědnost firmy za své poradce a stanovit smysluplné informování zákazníků. „Doufám, že se podaří dotáhnout normu do smysluplného konce tak, aby neomezil jiné než nesolidní poradce,“ komentoval normu Vít Kalvoda.

Roční nákladovost rezervotvorných pojistek je v Holansku zastropována na 2,5 % ročně. Nákladovost u českých produktů životního pojištění dosahuje kolem 5 %.

2 komentáře: “Vít Kalvoda: Trend transparentnosti a informovanosti klientů”

  1. vit_kalvoda napsal:

    Máte pravdu, že tato informace je zásadní.
    Ale určitě je dobré vědět taky to, kolik platíte poté, co již byly počáteční náklady zaplaceny.
    Většinou je to i nadále víc, než kdyby se peníze posílaly do fondu přímo a ne oklikou přes pojišťovnu.

  2. Podvedená klientka napsal:

    Stačilo by, kdyby ve smlouvách u IŽP bylo napsáno, že finance, které člověk vloží na svůj účet za první dva roky, už nikdy neuvidí. Nestačí, že nedostane nic v případě zrušení smlouvy do dvou let, to je mnohými chápáno jako určitá sankce za předčasné ukončení smlouvy. Z hlediska těchto poplatků je ale prakticky jedno, kdy smlouvu ukončí, protože finance vložené za toto období už nikdy nedostane zpátky. Jen nevím, zda by při tak jasných informacích ještě vůbec někdo IŽP uzavřel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.