CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

26. 02. 2021

0 komentářů

Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem. V nejbližší době ztráty mohou pokračovat

 

Česká koruna se s vidinou tvrdého omezení ekonomického života dostala pod tlak, překročila zpátky úroveň 26,00 EUR/CZK a dál slábne. Na vině je výrazně horší průběh pandemie v posledních týdnech v Česku než ve většině ostatních evropských zemích a narážení zdravotního systému na své limity, které pravděpodobně povede k omezení pohybu mezi okresy a sadě tvrdších vládních nařízení.

Loading



 


Trhy jsou v tomto světle také opatrnější se sázkami na růst úrokových sazeb, a to se koruně logicky příliš nezamlouvá.

Na druhou stranu, pro další pohyb české měny bude nakonec klíčové, zda trhy vydrží hrát “pozitivní vakcinační příběh” – sázet na to, že podobně jako v Izraeli dojde i ve většině Evropy od konce druhého kvartálu k trvalému rozvolňování sociálních kontaktů a mobility ve společnosti. V takovém případě by i centrální banka měla kráčet po trajektorii načrtnuté v poslední prognóze, která nakonec míří k vyšším sazbám a silnější koruně. Tento “pozitivní vakcinační příběh” by ve finále nemělo narušit ani aktuální selhávání českého státu při boji s třetí vlnou pandemie. Horší by byl krach vakcinace způsobený například novými kmeny, odolnými vůči dostupným vakcínám.

Pokud vakcinační optimismus na evropských trzích přetrvá, měla by se koruna dříve nebo později stabilizovat. Ostatně i s pomocí českých exportérů, kteří sice čelí také výrazné nejistotě, ale podle posledních průzkumů ČNB jsou jen velice málo zajištění proti případným pohybům kurzu…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *