Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem. V nejbližší době ztráty mohou pokračovat

Vývoj ekonomiky 26.02.2021 | 11:13 0 Komentářů

Česká koruna se s vidinou tvrdého omezení ekonomického života dostala pod tlak, překročila zpátky úroveň 26,00 EUR/CZK a dál slábne. Na vině je výrazně horší průběh pandemie v posledních týdnech v Česku než ve většině ostatních evropských zemích a narážení zdravotního systému na své limity, které pravděpodobně povede k omezení pohybu mezi okresy a sadě tvrdších vládních nařízení.
Trhy jsou v tomto světle také opatrnější se sázkami na růst úrokových sazeb, a to se koruně logicky příliš nezamlouvá.

Na druhou stranu, pro další pohyb české měny bude nakonec klíčové, zda trhy vydrží hrát “pozitivní vakcinační příběh” – sázet na to, že podobně jako v Izraeli dojde i ve většině Evropy od konce druhého kvartálu k trvalému rozvolňování sociálních kontaktů a mobility ve společnosti. V takovém případě by i centrální banka měla kráčet po trajektorii načrtnuté v poslední prognóze, která nakonec míří k vyšším sazbám a silnější koruně. Tento “pozitivní vakcinační příběh” by ve finále nemělo narušit ani aktuální selhávání českého státu při boji s třetí vlnou pandemie. Horší by byl krach vakcinace způsobený například novými kmeny, odolnými vůči dostupným vakcínám.

Pokud vakcinační optimismus na evropských trzích přetrvá, měla by se koruna dříve nebo později stabilizovat. Ostatně i s pomocí českých exportérů, kteří sice čelí také výrazné nejistotě, ale podle posledních průzkumů ČNB jsou jen velice málo zajištění proti případným pohybům kurzu…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.