CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

08. 08. 2016

0 komentářů

Více nezaměstnaných, ale jen na chvíli…

 


 

Současně se znovu zvýšila nabídka volných pracovních míst, kterých je už téměř 136 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak už nyní připadají méně než tři uchazeči. 

A o koho je největší zájem? V první řadě o pomocné pracovníky ve výrobě, tedy i méně kvalifikované či vlastně nekvalifikované zaměstnance. Vedle toho firmy ve velkém poptávají řidiče, montážní dělníky, nástrojáře a kováře. Práce je i pro zájemce o práci v bezpečnostních agenturách, obchodech a restauracích. A samozřejmě vidět je na trhu i permanentní nedostatek řemeslníků. 

Nedostatek zaměstnanců
není v posledním roce ničím novým. Z průzkumů mezi firmami je vidět, že se stal jedním z významných bariér pro další růst výroby. Nicméně prozatím se dramaticky neprojevil ve zvýšení atraktivity nabízených pracovních míst, kterých neustále přibývá. 

S tím, jak firmám chybí zaměstnanci, roste tlak na růst mezd. Ostatně od loňského roku vidíme, že jsou podniky „nuceny“ zvyšovat mzdy i méně kvalifikovaným zaměstnancům, a tak roste nejen průměrná mzda, ale i ta mediánová napříč profesemi a vzděláním zaměstnanců. 

V dalších měsících by se měla nezaměstnanost opět mírně snížit a přiblížit k hranici pěti procent. Teprve až na konci roku, kdy skončí sezónní práce a další úvazky na dobu určitou, poskočí nezaměstnanost někam zhruba k 5,7 %, což bude i tak nejlepší výsledek od roku 2008. 

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Odolnost, refinancování a riziko recese – investiční výhled na čtvrtě čtvrtletí

Trhy zatím prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není však zdaleka jisté, že tomu tak bude i nadále. Poslední čtvrtletí bývá předzvěstí toho, co přinese rok následující. Společnost Fidelity International nastiňuje tři témata, která budou provázet trhy na cestě do roku 2024.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Komentář: Americké mezipřistání, desetina spotřebitelů nebude schopna splácet své závazky

Larry Summers z Harvardské Univerzity, bývalý člen Obamovy administrativy, nedávno prohlásil, že s řízením inflace v USA je to jako s letadlem: jde o to, aby nedosedlo příliš tvrdě (recese), ale aby ani nepřeletělo přistávací ranvej (pokračující vysoká inflace). Aby na ni jen měkce dosedlo (plynulý přechod do další fáze ekonomického […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 08. 2023

Kompletní souhrn změn ve státní sociální podpoře, pomoci v hmotné nouzi nebo důchodech

Projděte si přehled všech novinek pro rok 2023 z oblasti státní sociální podpory, pomoci v hmotné nouzi důchodů, příspěvku na bydlení, zvýšení minimální mzdy nebo zefektivnění lékařské posudkové služby. V roce 2023 bude vyhlášeno také několik výzev, jejichž prostřednictvím je možné získat dotace z evropských prostředků na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *