CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

25. 04. 2013

0 komentářů

Velká Británie překvapila růstem HDP

 


 

Je to dobrá zpráva nejen pro Brity, kteří si už pomalu zvykli na servírování pouze špatných ekonomických zpráv, ale také pro vládu premiéra David Camerona, která byla již dlouho dobu grilována opozicí, kvůli úsporným programům. Cameron dnešním výsledkem dostal do rukou silný argument, hovořící ve prospěch jeho politiky úspor a významně mu může růst ekonomiky pomoci k dalšímu vítězství v parlamentních volbách.

Nejen drobnohled opozice, ale ani zahraniční instituce v poslední době nepodporovaly konzervativní fiskální politiku Velké Británie. Mezinárodní měnový fond (MMF) sice nejdříve schvaloval snahu Británie snižovat deficit rozpočtu, ale když vyšlo najevo, že ostrovní poptávka klesá, tak MMF otočil o 180 stupňů a doporučil přestat s razantními škrty. Další zahraniční fackou bylo snížení ratingu britským bankám z AAA na AA+. Z pozitivních čísel HDP za první tři měsíce letošního roku nyní těží hlavně ministr financí George Osborne, jenž deklaroval neměnnost fiskální politiky a neupustil od rozpočtových škrtů ani pod nátlakem zahraničních institucí. „ Všichni víme, že není lehké vyřešit všechny problémy najednou a nemůžu slíbit našim občanům, že vždy najdeme to nejefektivnější řešení, ale uděláme vše pro to, aby tomu tak bylo,“ řekl Osborne.

Opozici se příznivá ekonomická data příliš nehodí a vydala se cestou srovnání s předchozími kvartály. Podle Labouristické strany se ekonomika vrátila pouze tam, kde byla už před šesti měsíci. Ed Ball dokonce obvinil premiéra, že vede svoji zemi cestou nejpomalejší obnovy za posledních 100 let. Nejupřímněji však reagovala britská libra, která výrazně posílila proti všem ostatním měnám.

George Osborne má nyní otevřené dveře dokořán a může v klidu pokračovat ve svém slibu, že do 5 let bude mít Británie vyrovnaný rozpočet. Pravdou zůstává, že i přes dnešní překvapení zůstává výkonnost ekonomiky o 2,6 procenta pod vrcholem, kterého dosáhla v prvním čtvrtletí roku 2008. Ekonomové varují před přílišným optimismem a podle nich má Londýn ty nejtěžší překážky před sebou. Británie bude muset hlavně zkrotit inflaci, která roste rychleji než mzdy a lidem krátí spotřebu. Počasí, které je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících hospodářství, by se také mělo uklidnit a po nějakou dobu poskytnout vhodné podmínky k růstu. Velká Británie ztrácí nejvíce na tempu vždy v zimních měsících a na začátku jara, když jsou podnební teploty extrémně proměnné. To brání sektoru služeb, jenž tvoří téměř dvě třetiny ekonomiky v podpoře růstu a zaměstnanosti. Další období by tak měla být ještě lepší.  

Michal Kraus, analytik Bossa

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *