CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

07. 08. 2020

0 komentářů

Ve službách se začíná blýskat na lepší časy

 

Služby dostaly v době korona-odstávky ekonomiky tvrdou ránu. To rozhodně není nová informace, nicméně právě zveřejněná data napovídají, jak zle na tom tato část ekonomiky vlastně ve druhém čtvrtletí byla. A současně červnová data dávají tušit, jak rychle se po uvolnění takřka všech restrikcí vrací ekonomický život do „normálu“.

Loading



 

Reálný pokles tržeb ve službách dosáhl ve druhém čtvrtletí téměř 20 %. Vzhledem k různé povaze jednotlivých typů služeb byl dopad korona-krize napříč odvětvími logicky rozdílný. Nejhůře situaci podle očekávání odnesly služby spojené s cestovním ruchem. Šlo především o ubytování a pohostinství, kde výpadek tržeb dosáhl téměř 60 %. Vzhledem k tomu, že restauratéři měli přece jen nějaký manévrovací prostor i v době odstávek (prodej z okna, rozvoz jídla), nezasáhla je vlna restrikcí až tak drasticky jako hoteliéry. A ještě hůře na tom byly cestovní agentury, které přišly téměř o vše (-89,3 %) a vzhledem k uzemnění flotil i letecké společnosti (-86,2 %).

Snížení tržeb postihlo prakticky všechny obory služeb s výjimkou IT a telekomunikací. Je to v podstatě nepřekvapivý výsledek, když vezmeme v úvahu, že korona-krize „vyhnala“ zaměstnance na homeoffice a firmy přinutila konečně pokročit v IT řešeních. Situace výrazně nahrávala i kurýrním a poštovním službám, jejichž boom šel ruku v ruce s expanzí e-shopů.

Asi tak vypadá inventura služeb za druhý kvartál, nicméně červnová čísla naznačují, zda se situace ve službách již vrací do „normálu“. Konec restrikcí s sebou přinesl i rozjezd hotelů a návrat zákazníků do restaurací. V případě restaurací však tržby naskočily výrazně rychleji než v případě ubytování, které mělo v červnu zhruba jen třetinové tržby ve srovnání s únorem (samozřejmě po zohlednění sezónnosti). Na ubytování byl zřejmý především úbytek zahraničních turistů, který byl naprosto bezprecedentní.

Naprosto jen symbolický byl zatím rozjezd letecké dopravy, která se ode dna pořádně neodrazila ještě ani v červnu. A téměř obdobná byla i situace v cestovních kancelářích. Chuť cestovat Čechům sice nechyběla, ale ochota jít si rychle zarezervovat zájezd stále ještě ano. Cestovní kanceláře na tom byly lépe než v dubnu a květnu, nicméně stále téměř 80 % pod únorovými tržbami.

REKLAMA

Nejnovější data ukazují, že to nejhorší mají téměř všechny typy služeb za sebou. Z hlediska tržeb byly i v červnu téměř všichni hluboko pod před-koronovou úrovní s výjimkou několika málo služeb, kterým homeoffice a pobývání lidí doma nahrávalo. Na druhou stranu lze předpokládat, že se situace bude ve službách dál v červenci i v srpnu zlepšovat. Dokonce i v oblastech cestovního ruchu, který aktuálně těží především z preferencí domácích zákazníků setrvat na dovolené spíše v ČR. Dohnat ztráty z předchozích tří měsíců však bude ve většině případů v letošním roce nemožné.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *