Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

V prvních deseti zářijových dnech pohledávky ČNB vůči zahraničí překvapivě klesly

Banky 15.09.2016 | 09:04 0 Komentářů

Data o hospodaření ČNB překvapivě hlásí, že v průběhu prvních deseti dní měsíce září klesly pohledávky České centrální banky (ČNB) vůči zahraničí: pokles činil zhruba 3,1 miliardy korun (necelých 115 milionů vyjádřeno v eurech).

Pokles pohledávek ČNB vůči zahraničí naznačuje, že centrální banka v průběhu první zářijové dekády neintervenovala na devizovém trhu, což je překvapivé zjištění. Vývoj v jiných segmentech finančního trhu, včetně vývoje samotného kurzu české koruny, působil dojmem, že je ČNB na devizovém trhu aktivní, a že musí intervenovat, aby udržela korunu nad deklarovanou úrovní 27 korun za euro.

Na základě vývoje bilance ČNB lze usuzovat, že tlaky na posílení koruny v prvních zářijových dnech opadly, a že ČNB nemusela na devizovém trhu intervenovat, neboť koruna se držela nad úrovní 27 za euro i bez zásahu centrální banky. Srpen byl přitom dle dostupných údajů charakterizován nárůstem objemu devizových intervencí, neboť koruna se vrátila do hledáčku hráčů na devizovém trhu s tím, jak opadly obavy z nejistot souvisejících s Brexitem a trhy obrátily svou pozornost k výhledu české ekonomiky a ke spekulacím ohledně pravděpodobného termínu ukončení kurzového závazku ČNB. Oficiální data o devizových intervencích ČNB za srpen nejsou ještě k dispozici, nicméně z vývoje bilance ČNB a z nárůstu devizových rezerv lze usuzovat, že ČNB v srpnu na devizovém trhu poměrně výrazně intervenovala: srpnový objem intervencí odhaduji v pásmu 1,5 až 2,0 miliardy euro.

Spekulace trhu ohledně pravděpodobného načasování ukončení kurzového závazku ČNB tlumil v uplynulých dnech guvernér Jiří Rusnok, který naznačil, že osobně vnímá jako pravděpodobné ukončení intervenčního režimu až ve druhé polovině roku 2017, a to spíše až po letních prázdninách. Takovéto verbální intervence by měly vést ke zklidnění trhu a opadnutí tlaků na posílení koruny. Nicméně, skutečnost, že zahraniční pohledávky ČNB vůči zahraničí v prvních deseti dnech měsíce září mírně klesly, je překvapivá, neboť naznačuje, že po relativně hektickém srpnu se situace na devizovém trhu zklidnila a ČNB tak nemusela na trhu intervenovat, přičemž toto zklidnění přišlo ještě před výše zmíněnou verbální intervencí guvernéra Rusnoka.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.