CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

01. 02. 2021

0 komentářů

V produkci masa nejsme soběstační. Bez dovozu bychom stáli fronty jako za minulého režimu

 

„Česká republika není soběstačná ve výrobě masa. Bez dovozu ze zahraničí by tuzemské masny vypadaly jako před rokem 1989. Na maso bychom stáli dlouhé fronty a museli bychom omezit jeho konzumaci,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

„Češi konzumují nejvíce vepřové maso. Na oblibě roste drůbeží maso, které je cenově dostupné. Naopak hovězího masa konzumujeme málo kvůli jeho vysoké ceně,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Produkce vepřového masa dosáhla v loňském roce na úroveň 211 436 tun, což představuje meziroční nárůst o 0,9 procenta. Tohoto výsledku bylo dosaženo i přes nižší počet poražených prasat, která však byla v průměru těžší. Vzhledem ke stravovacím návykům v naší zemi není česká produkce vepřového masa dostatečná. Z tohoto důvodu muselo být dovezeno 267 466 tun vepřového masa, které pocházelo hlavně z Německa, Španělska, Polska a Belgie.

Po vepřovém mase bylo druhým nejoblíbenějším drůbeží maso. Jeho produkce v loňském roce vzrostla o 1,6 procenta na 170 725 tun. Česká republika však není soběstačná ani v produkci drůbežího masa a museli jsme ho proto dovést 112 499 tun. Více než polovina dovezeného drůbežího masa pocházela z Polska.

V loňském roce klesla produkce hovězího masa na 72 518 tun, což představuje meziroční pokles o 0,5 procenta. Ani česká produkce hovězího masa nestačí potřebám tuzemského trhu, proto bylo dovezeno hovězí maso o hmotnosti 37 232 tun. Hovězí maso jsme nejčastěji dováželi z Polska, Nizozemska a Německa.

REKLAMA

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *