Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Uvolní úspěšné italské a španělské aukce tlak na ECB?

Investice 13.01.2012 | 11:09 0 Komentářů

Po dlouhé době přicházejí z eurozóny také pozitivní zprávy. Včera se překvapivě dobře povedly aukce pětiletých španělských dluhopisů a ročních italských pokladničních poukázek. V prosinci minulého roku vystresované trhy půjčovaly italské vládě roční peníze za úrok blížící se 6 %, včera to byla méně než polovina (2,7 %) komentář ČSOB.

Poslední sada mimořádných opatření Evropské centrální banky (ECB) pravděpodobně přináší své ovoce. ECB zjednodušila bankám přístup k hotovosti prostřednictvím mimořádných tříletých tendrů a uvolnila nároky na kolaterál v takových operacích. Lepší dostupnost peněz bankám alespoň částečně rozvazuje ruce a umožňuje nakupovat i vládní dluhopisy. Za účinnost posledních přijatých opatření se také včera nezapomněl pochválit šéf ECB Mario Draghi, který vytrvale odmítá zvýšit přímé intervence na dluhopisových trzích Itálie a Španělska.

Všechny aukce ale nemusí být nakonec tak jednoduché. Včera obě země prodávaly pouze dluhopisy s krátkodobou splatností. To platí především o Itálii, která zatím prodávala “pouze” roční pokladniční poukázku. Vzhledem k tomu, že banky mají peníze od ECB maximálně na tři roky, může být poptávka u aukcí nad deset let výrazně nižší. Napětí na italském i španělském trhu může také přituhnout, pokud se znovu ukáže neschopnost eurozóny řešit problém nesolventních zemí (především Řecka). Pokud zkrachují rozhovory o odpuštění části řeckého dluhu (haircut 50 %), přiblíží se Řecko nebezpečně neřízenému bankrotu. V takovém případě by se znovu začala hrát nebezpečná hra o rozpad eura a investoři by chtěli nakupovat pouze německý dluh.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.