Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Uvalí Čína sankce na USA? Podle Světové obchodní organizace by Čína byla v právu

Makro 17.07.2019 | 10:13 0 Komentářů

Čína by mohla v dohledné době uvalit sankce na USA, Světová obchodní organizace (WTO) dala Číně svolení. Středem zájmu jsou cla ještě z doby prezidenta Baracka Obamy, která i přes naléhání WTO Spojené státy nezmírnily.

Světová obchodní organizace dala za pravdu Číně, která v roce 2012 podala stížnost na americký zákon z téhož roku. Tehdejší prezident Barack Obama jeho podepsáním zavedl vyrovnávací cla na zboží podezřelé z exportní subvence, s odvoláním na podporu národních produktů a firem. Cla se týkají různých produktů z oceli a hliníku, pneumatik, terénních aut, solárních modulů i stožárů větrných elektráren. Hodnota exportu v té době činila 7,3 miliardy dolarů, což je zhruba 166 miliard Kč.

Verdikt Světové obchodní organizace připouští, že USA prokázalo subvenocování čínských státních podniků, zmiňuje se ale i o tom, že Spojené státy musí ceny produktů přijmout. „Tyto závěry ignorují zjištění Světové banky, pracovní dokumenty OECD, ekonomické průzkumy a další objektivní důkazy, které Spojené státy všechny uváděly,“ vyjádřil se americký obchodní zmocněnec Robert Lightizer.

Zprávu WTO komentoval krátce po jejím zveřejnění prezident Donald Trump, jenž se zmínil, že k uzavření dohody mezi USA a Čínou je ještě dlouhá cesta, ale v případě nouze může USA na Čínu uvalit cla v hodnotě 325 miliard dolarů, což je zhruba 7,4 bilionu Kč.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.