Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Ústavní soud zrušil zdanění finančních náhrad za nemovitosti v církevních restitucích

Státní rozpočet 16.10.2019 | 11:14 0 Komentářů

Na návrh skupiny senátorů Ústavní soud v úterý zrušil sporné ustanovení zákona, jímž měla být dodatečně zdaněna finanční náhrada z církevních restitucí.

Ústavní soud konstatoval, že plánované zdanění náhrad nebylo vlastně vůbec daní, ale mělo se jednat o umělé snížení náhrady. To by bylo v rozporu se zásadou legitimního očekávání na základě uzavřených smluv o vypořádání. Druhým účelem finančního vyrovnání kromě účelu restitučního je připravit církve a náboženské společnosti na odluku od státu.

Premiér Babiš napsal ČTK: „Rozhodnutí Ústavního soudu je potřeba respektovat, přestože jsem stále přesvědčený, že byly církevní náhrady vypočteny chybně, tím pádem předražené o 54 miliard, a navíc schváleny velice podivně.“  KSČM se závěrem spokojena není a zvažuje, že se v této záležitosti ještě obrátí na evropské instituce.

Podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi mají církve od státu dostat nemovitosti v hodnotě přibližně 75 miliard. Některé nemovitosti se podle zákona nevydávají, za ty církve v průběhu 30 let obdrží finanční náhrady ve výši 59 miliard korun navýšenou o inflaci, tyto prostředky se vyplácí průběžně. Ročně tak plyne církvím a náboženským společnostem od státu částka ve výši přibližně 2 miliard korun.

KSČM navrhla zdanění těchto peněžitých náhrad, zákon byl přijat letos v dubnu, kdy Sněmovna přehlasovala veto Senátu. Ústavní soud nyní zrušil ustanovení, podle nichž měly finanční náhrady od ledna 2020 podléhat 19 procentní dani.

Zdroj: Lidovky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.