Sobota 06. března. Svátek má Miroslav.

Ústavní soud: Výpočet výživného musí brát ohled na krizi

Ústavní soud v minulém týdnu vynesl průlomový verdikt: Soudy musí při stanovování výše výživného brát v úvahu i ekonomickou situaci.

Průlomový verdikt se týkal muže, kterému soud zvýšil výživné a musel ho doplatit i tři roky zpětně. Ve splátkách měl tak platit 15 tis. Kč měsíčně. Jako zaměstnanec ve stavebnictví měl před krizí příjem kolem 25 tis. Kč čistého, nyní ale pobírá 9 640 Kč. Soud, který mu vyšší výživné předepsal, ho tak postavil do neřešitelné a likvidační situace.

„Když soud někomu uloží takovouto povinnost, musí mít představu, jak ji bude plnit,“ uvedla soudkyně Ústavního soudu Dagmar Lastovecká k výnosu. Soudy tak musí brát v potaz i aktuální ekonomickou situaci, která může významně ovlivnit příjem.

Zdroj: iDnes.cz

2 komentáře: “Ústavní soud: Výpočet výživného musí brát ohled na krizi”

  1. Ala napsal:

    Pravda je, že oba rodiče by měli přispívat na své dítě stejně, má-li dítě měsíční náklady (na bydlení, stravné, kroužky, oblečení, pomůcky) třeba 5tisíc měsíčně, tak každý rodič by měl dát 2.500,-, tedy alimenty pro otce by měli být 2.500,-. To, že otec neplatí a pak mu vznikne dluh je jeho problém, i v době neplacení, jeho dítě muselo něco jíst a mít kde bydlet. Já jsem se obrátila na https://www.vasevyzivne.cz/ a zatím je věc na dobré cestě, snad mně pomůžou dlužné alimenty vymoci.

  2. ILA napsal:

    a co matka s ditetem? souhlasim, ze v tomto pripade to bylo absurdni rozhodnuti soudu,a mel by postupovat adekvatne vydelku platce vyzivneho, ale co matka a dite? jak maji resit situaci,kdyz najednou sama matka ma na starosti platbu bydleni, vydaju na skolne, a konicky ditete-nedej boze, ze by nezahrnovali skolni nabidku krouzku dejepisu,ktery je zdarma, ale venuje se dite, treba tancovani-to uz jsou nejake penize,kostymy,a mnoho dalsiho.kdyz stat pomuze matce s vychvou ditete, nebo udela nejake ustupky nebo naroky na cokoli, co zmensi vydaje na bydleni, treba, nebo prispevek na skolu,aniz by pozadoval absurdni dolozeni papiru na socialce-co vsechno maji,jestli maji auto,nebo kolo,nebo drahou televizi,treba od rodicu… pri vychove samozivitele,tak potom neni duvod odirat partnera o vyzivne na dite pro blaho ditete!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.