Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Úrokové sazby v USA zůstaly beze změny. Přesto FED trhy překvapil

Americká centrální banka v souladu s očekáváními ponechala úrokovou sazbu na úrovni 0,25 %. Co však trhy šokovalo, bylo oznámení o navýšení programů na vykupování cenných papírů krytých hypotékami.

Fed rozhodl o rozšíření současného programu na vykupování cenných papírů krytých hypotékami (MBS) o 750 mld. dolarů až na 1,25 bln. dolarů, přičemž zároveň navýšil také program na vykupování dluhu vládou podporovaných agentur (Freddie Mac a Fannie Mae), a to ze současných 100 mld. dolarů na 200 mld. Kromě výše uvedeného Fed po dlouhém váhání rozhodl také o tom, že začne vykupovat americké vládní dluhopisy, jejichž objem by měl v jeho portfoliu do konce roku narůst o 300 mld. dolarů.

„Bezprecedentní krok FEDu týkající se zejména nákupu dluhopisů ve výši 300 mld. USD a další podpůrné kroky v celkové výši přesahující 1 bln. USD, včera srazily dolar do kolen a na druhou stranu pomohly komoditám a indexům výše. FED začal tisknout peníze a investoři začínají sázet na zvyšující se inflaci. I když její příchod může být pozdější než si v tuhle chvíli trh myslí ( bude chybět poptávka spotřebitelů), budeme zřejmě svědky poptávky po komoditních titulech a komoditách,“
komentuje rozhodnutí americké centrální banky Fio, burzovní společnost

Přestože obchodníci do jisté míry počítali se spuštěním nových programů pomocí kterých se Fed bude do ekonomiky snažit napumpovat nové peníze, takto agresivní krok, kterým Fed rozhodl jednorázově o navýšení bilanční sumy aktiv o 1,15 bln. dolarů, je přeci jen zaskočil, o čemž svědčí i včerejší pohyby na finančních trzích. Více v investičních zprávách.

Zdroj: X-Trade Brokers, Fio burzovní

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.