Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Forex: Rozhodnutí Fedu potopilo dolar

19.03.2009 | 09:09 0 Komentářů

Americká centrální banka včera zaskočila obchodníky poté, co zveřejnila své rozhodnutí o dalším vývoji měnové politiky, které následovalo po dvoudenním zasedání FOMC. V tom Fed rozhodl o ponechání základní sazby beze změny na 0,25%, což byl krok ve shodě s širokým očekáváním. Zároveň však rozhodl i o dramatickém navýšení programů na vykupování cenných papírů krytých hypotékami (MBS), pomocí kterého se v rámci kvantitativního uvolňování Fed snaží znovu nastartovat slábnoucí uvěrovou expanzi a oživit krizí postižený trh s bydlením. Podle včerejšího komentáře tak Fed rozhodl o rozšíření současného programu na vykupování MBS o 750 mld. dolarů až na 1,25 bln. dolarů, přičemž zároveň navýšil také program na vykupování dluhu vládou podporovaných agentur (Freddie Mac a Fannie Mae), a to ze současných 100 mld. dolarů na 200 mld. Co více, Fed navíc po dlouhém váhání rozhodl také o tom, že začne vykupovat americké vládní dluhopisy jejichž objem by měl v jeho portfoliu do konce roku narůst o 300 mld. dolarů. Přestože obchodníci do jisté míry počítali se spuštěním nových programů pomocí kterých se Fed bude do ekonomiky snažit napumpovat nové peníze, takto agresivní krok, kterým Fed rozhodl jednorázově o navýšení bilanční sumy aktiv o 1,15 bln. dolarů, je přeci jen zaskočil, o čemž svědčí i včerejší pohyby na finančních trzích. Zatímco se tak ještě v odpoledních hodinách americké akcie držely v červených číslech, krátce po zveřejnění prohlášení Fedu začaly znovu růst a tak DJIA uzavřel středeční obchodování opět se ziskem, když byl výše o 1,23%. Ještě dramatičtějším vývojem si pak prošly americké vládní dluhopisy, když výnos u desetiletých splatností klesnul o obřích 47,4bsp. až na 2,53%, což byl největší propad za posledních téměř padesát let. Pozadu pak nezůstal ani americký dolar, který včera na páru s eurem ztratil 3,6% ze své hodnoty, aby uzavřel až na ceně 1,3490 EUR/USD, kde se naposledy prodával v polovině ledna tohoto roku. 

Americká centrální banka tak vyslala jednoznačný signál, kterým se snaží definitivně zlomit obavy obchodníků z dalšího prohlubování krize, když se chystá zahájit ještě daleko větší úvěrovou expanzi než jakou byla ta z let 2001 až 2003, která však na druhou stranu stála na počátku současné finanční krize. K tomu by měly přispět rekordně nízké úrokové sazby z hypoték, které se Fedu podařilo u třicetileté fixace snížit až na hranici pěti procent a které by v reakci na plánované vykupování MBS mohly klesat i nadále, což zřejmě uleví (alespoň krátkodobě) domácnostem, které mají problémy se splácením hypotečních úvěrů. Zatímco krátkodobě se tak Fedu skutečně může podařit utlumit dopady krize na trhu s bydlením a znovu oživit domácí poptávku, v delším horizontu podle našeho názoru americká centrální banka zadělává na výrazné oslabení americké měny a růst inflace, která by mohla být již v roce 2010 velmi aktuální, a to i přesto, že Fed podle včerejšího komentáře rizika inflace zatím příliš netrápí.

Rozhodnutí Fedu bylo včera hlavním market moverem na finančních trzích, které zcela upozadilo americká data zveřejněná v průběhu odpolední seance, kdy vyšlo najevo, že únorový CPI rostl o 0,4% (oček.: 0,3%), zatímco deficit běžného účtu zaznamenal ve 4Q prudký propad ze 181 mld. dolarů na 133 mld. Dnešní obchodování přinese z USA jen málo ekonomických dat a tak se mezi nejzajímavější zařadí pouze počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 652 tis., předch.: 654 tis.) a philadelphský Fed index (oček.: -39,1b., předch.: -41,3b.).

Včerejší komentář Fedu dolar postavil do velmi negativního světla, když se americká centrální banka jednoznačně rozhodla řešit problémy ekonomiky právě na úkor domácí měny. Dlouhodobější výhled pro dolar se tak po včerejšku ještě více zhoršil a i nadcházející dny by se mohly nést v duchu narůstající nedůvěry v americkou měnu. Ta se může dočkat dalších ztrát, a to zejména tehdy, budou-li akciové indexy pokračovat ve svém růstu, což by znamenalo, že zájem o riziková aktiva nadále vzrůstá a obchodníci se tak začínají vracet ke měnám, které v minulých měsících opouštěli (euro).

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.