Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Úrokové sazby na hypotékách padají ke dnu

BankyBydlení 16.07.2020 | 15:46 2 Komentářů

„Nižší úrokové sazby zvýšily zájem lidí o hypoteční úvěry. Do budoucna lze očekávat další pokles sazeb. Lidé by se mohli dočkat situace, kdy průměrná hypoteční sazba bude začínat jedničkou,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech dál klesala. V červnu dosáhla na úroveň 2,21 procenta, což bylo o 0,09 procentního bodu méně než v květnu. Oproti červnu loňského roku, kdy průměrná úroková sazba dosahovala úrovně 2,76 procenta, došlo ke snížení o 0,55 procentního bodu.

Vzhledem k nastavení základní úrokové sazby v ekonomice lze v následujících měsících očekávat, že bude docházet k dalšímu snižování hypotečních sazeb. Průměrná úroková sazba na hypotékách by mohla začínat jedničkou. To by výrazně pomohlo při sjednávání nových hypoték i refinancování stávajících.

V prvním pololetí letošního roku bylo na hypotečních úvěrech poskytnuto 109,5 miliardy korun. Oproti loňskému prvnímu pololetí došlo k navýšení objemu poskytnutých hypoték téměř o 26 miliard korun. Nelze proto říct, že by důsledky pandemie koronaviru snížily zájem lidí o hypoteční úvěry. V samotném červnu bylo poskytnuto 7 621 hypoték, což bylo nejvíce od listopadu 2018.

Nejvýraznější překážkou pro nákup nemovitostí zůstávají vysoké ceny na realitním trhu. To se odráží v růstu průměrné výše hypotéky, která již dosáhla na úroveň 2,749 milionu korun. Hypotečnímu trhu pomohlo, že Česká národní banka zrušila doporučení ohledně limitu ukazatele DTI. Ten vyjadřuje poměr celkového dluhu žadatele o hypotéku vůči výši jeho čistého ročního příjmu.

Od července došlo ke zrušení dalšího doporučení České národní banky ohledně limitu ukazatele DSTI, který vyjadřuje poměr měsíční splátky dluhu vůči čistému příjmu. To by mohlo rovněž podpořit poskytování hypotečních úvěrů. V této souvislosti je však nutné upozornit, že vysoký objem poskytnutých hypoték bude navyšovat objem prostředků na realitním trhu, což bude bránit poklesu cen nemovitostí.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

2 komentáře: “Úrokové sazby na hypotékách padají ke dnu”

  1. detailnější statistiky napsal:

    A ještě rozdělení dle LTV?

  2. detailnější statistiky napsal:

    Lze někde dohledat průměrné sazby pro fixace 5 – 10 let? Jaký je podíl hypoték s bankopojištěním a bez? Protože pak může být meziměsíční / meziroční srovnání dosti zkreslené ;-)…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.