Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Ukrajina signalizuje příměří na východě, trhy jásají

InvesticeMakro 03.09.2014 | 12:17 0 Komentářů

Ukrajinský prezident Porošenko dnes na svém twitterovém účtu napsal, že se telefonicky domluvil s ruským prezidentem Vladimírem Putinem na příměří v oblasti Donbas. Ačkoliv Ukrajina tyto zprávy v médiích slavnostně prezentuje, Kreml žádné oficiální potvrzení nevydal.

Tím by totiž nepřímo zpečetil svoji účast na bojích na východě Ukrajiny. Když tam ruští vojáci „oficiálně nebyly“, tak souhlas se složením zbraní Rusko dát nemůže. Takto se vyjádřila vládní agentura RIA Novosti. Nicméně agentura potvrdila telefonický rozhovor mezi prezidenty. Podle ní však oba politikové jenom diskutovali, jak konflikt vyřešit.

Americký prezident Barack Obama dnes dorazil do Estonska, kde se má setkat s představiteli pobaltských zemí. Z Pobaltí pak americký prezident zamíří rovnou na dvoudenní summit Severoatlantické aliance v britském Walesu. Estonsko patří mezi země, které by si přály více vojáků NATO na svém území.

Na dnešní zprávy z Ukrajiny reagují finanční trhy znamenitě. Akciové indexy letí vzhůru, posiluje euro, naopak zlato ztrácí. Německý akciový index DAX si po informacích o příměří připisuje 1,3 procenta zisku a atakuje hodnotu 9 700 bodů. Ruský rubl posílil vůči americkému dolaru (USD/RUB) o 0,55 procenta a tamní akciový index RTS o 4,3 procenta. Ruský akciový index MICEX po výše uvedených zprávách získává 2,8 procenta. Daří se i finančním aktivům na Ukrajině. Tamní akciový index UAX vzrostl o 3,8 procenta a hřivna vůči americkému dolaru (USD/UAH) získává 0,4 procenta. Na zprávy kladně reaguje i společná měna eurozóny. Tu však zítra čeká zasedání Evropské centrální banky (ECB), na němž může Mario Draghi oznámit nová opatření ve smyslu uvolnění monetární politiky, a tak jsou investoři s nákupem eura opatrní.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů BOSSA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.