Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Týden ve znamení blížících se prázdnin a ČNB

Banky 26.06.2017 | 17:25 0 Komentářů

Poslední týden před prázdninami se sejde ČNB. Pozornost bude upřená hlavně na debaty ohledně prvního růstu úrokových sazeb. Podle našeho názoru centrální banka zatím nebude nikam spěchat.

Poslední prognóza sice počítala s první růstem sazeb již ve třetím kvartále. Zdá se však, že inflace bude v tomto a příštím roce o něco nižší a současně koruna zatím od konce intervencí viditelně posílila. A co je možná nejdůležitější, ECB jede zatím na plný plyn opačným směrem – v tuto chvíli se zdá, že kvůli nízké inflaci ústup z QE v eurozóně nezačne dříve než v roce 2018 a s prvním růstem sazeb budeme moci počítat až v polovině příštího roku. V tomto týdnu by to měl jen potvrdit první odhad červnové inflace – počítáme s poklesem na 1,3 %.

Jediné, co ČNB může v tuto chvíli znepokojovat, jsou rychle rostoucí ceny nemovitostí. Zdá se ovšem, že v tuto chvíli proti nim většina v bankovní radě nechce bojovat vyššími sazbami (ale makro-prudenčními opatřeními). Co by se tedy muselo změnit, aby ČNB vážněji zvažovala růst sazeb?

Vedle větší jistoty ohledně dynamiky především jádrové inflace by mohla centrální banku k akci rozhoupat slabší koruna. Otázka je, proč by měla slábnout? Jedním z důvodů může být stále velký objem sázek na silnější korunu, které vznikly v průběhu intervencí (odhadem okolo 60 miliard eur). Sázkaři na silnější korunu jsou zatím velice trpěliví a řada z nich je pravděpodobně připravena zůstat v korunách delší dobu. To jim ale nemusí vydržet navždy. Velkým testem trpělivosti pro ně bude bezesporu okamžik, kdy ECB ohlásí blížící se ústup z politiky QE (pravděpodobně na konci tohoto roku).

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.