CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.522 +0,45%

CZK/£ 28.619 -0,07%

CZK/CHF 24.728 +1,01%

30. 05. 2022

0 komentářů

Týden na finančních trzích – Po sedmi týdnech výprodejů zaznamenaly akciové trhy silný růst

 

Po sedmi týdnech nepřetržitých akciových výprodejů, což byla nejdelší série tohoto typu od globální finanční krize v roce 2008, obrátily akciové trhy v průběhu minulého týdne směr a velice silně vzrostly. 

Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 5,0 %. Přitom jsme nezaznamenali žádnou zásadní novou pozitivní kurzotvornou zprávu, a tudíž se zdá, že již pravděpodobně byly akciové trhy z krátkodobého pohledu silně přepropadané, a proto si také zasloužily korekci pozitivním směrem. Ze sledovaných akciových indexů se nejvíce dařilo indexu NYSE FANG+, který odráží výkonnost největších amerických technologických společností, jenž si připsal zisk 7,8 %.

Pokud bychom měli zhodnotit výkonnost akciových trhů od začátku roku, stále to ovšem rozhodně není žádná hitparáda, neboť index MSCI All Country World ztrácí 13,5 %.

V průběhu minulého týdne se také dařilo dluhopisům. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond připsal zisk 0,9 %. Průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti poklesl o 6 bazických bodů na 2,51 %. Nejvíce se přitom dařilo korporátním dluhopisům spekulativního stupně (high-yield), jejichž globální index připsal zisk 2,8 %. Přitom index českých vládních dluhopisů zaznamenal podprůměrný zisk 0,2 %.

Pokud bychom nicméně měli zhodnotit výkonnost dluhopisových trhů od začátku roku, je třeba zopakovat, že ty zažívají nejhorší první měsíce roku za několik dekád, neboť index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond ztrácí na dluhopisy masivních 10,5 %.

Dařilo se také komoditním trhům. Globální komoditní index S&P GSCI posílil o 3,5 %. Cena severomořské ropy Brent vzrostla o 6,1 % na 119 dolarů za barel.

REKLAMA

Autor: Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice do korporátních dluhopisů

Kdy zvážit investování do korporátních dluhopisů

Korporátní dluhopisy jsou investicí spíše z rizikovějšího spektra. Jsou to dluhopisy vydávané právnickou osobou, které představují půjčku emitenta od investora. Dluhopisy se vydávají na pevnou dobu. Jsou likvidní a je možné je prodat i před splatností a nabízí často úrok mezi 5 % až 10 %. Na […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.