Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Turecko hází záchranné laso liře a radikálně zvyšuje úrokové sazby

Makro 29.01.2014 | 11:36 0 Komentářů

Turecká centrální banka dnes o půlnoci učinila to, co se od ní očekávalo již minulý týden – tedy, že agresivním zvýšením úrokových sazeb podpoří liru. Zvýšení (nyní opět hlavní) oficiální úrokové sazby v podobě jednotýdenní repo sazby ze 4,5 % na 10 % by mělo být natolik razantním krokem, že by ke stabilizaci turecké liry opravdu mělo dojít. Tím by měl být teoreticky přetnut i hlavní zdroj finanční nákazy proudící do střední Evropy (komentář ČSOB).

Turecko nicméně nevyjde z výše uvedené epizody bez poskvrny. Jednak hodně utrpěla reputace centrální banky, která nejenže se ukázala velmi závislá na tom, co si myslí vláda, přičemž situaci řešila velmi nestandardně, ale navíc investoři již patrně odhalili nejslabší článek ve světě emerging markets, což se pochopitelně může ukázat při příští vlně odlivu kapitálu z těchto trhů. Dodejme, že pro samotnou tureckou ekonomiku nastane ona nepříjemná pasáž, kdy makroekonomické nerovnováhy jsou řešeny prudkým utažením měnové politiky (které nakonec možná povede k neadekvátnímu zpevnění liry).Daleko přijatelnější mix domácí hospodářské politiky by pro otevřenou ekonomiku, jako je ta turecká, mělo být spíše paralelní utažení politiky rozpočtové. K tomu však zjevně nedojde, neboť v Turecku se letos konají dvoje důležité volby – komunální a prezidentské…

Hozením záchranného lasa pro padající tureckou liru však všechna aktuální rizika pro emerging markets samozřejmě nemizí. Již dnes večer musí být všechny globální trhy ve střehu, neboť zasedá americká centrální banka. Od Fedu se očekává další restriktivní krok v podobě zkrácení měsíčních nákupů dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů, což není jisté, jak si v dnešní době investoři vyloží. Fedu rozhodně nebude chtít přilévat olej do ohně. Nicméně pokud Fed naplní očekávání a měnovou expanzi zredukuje – zranitelné trhy z toho nadšeny být nakonec nemusí.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.