Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Turecko chce bojkotovat elektroniku z USA a zvýšilo clo na některé americké zboží

InvesticeMakro 15.08.2018 | 13:15 0 Komentářů

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se nechal slyšet, že jeho země se chystá de v bojkotovat elektroniku ze Spojených států. Navíc Turecko prudce zvýšilo clo na některé americké zboží včetně včetně automobilů, tabáku a alkoholu.

Výnos podepsaný tureckým prezidentem zvyšuje cla na osobní auta o 120 procent, na alkoholové nápoje o 140 procenta a na tabákové listy o 60 procent. Zvýší se také cla například na kosmetiku, rýži a uhlí.

iPhony Turecku prý chybět nebudou

Mají iPhony, ale na druhé straně existuje také Samsung. A my máme náš vlastní Venus Vestel,“ uvedl v Ankaře Erdogan. Venus Vestel je v podstatě levnější smartphone z turecké produkce.

Turecko a USA momentálně nemají dobré vztahy a jsou uprostřed konfliktu, který značně zatěžuje tureckou liru. Ankara totiž zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona, jenž čelí obvinění z kontaktů na hnutí Fethullaha Gülena.  Gülenův režim prezidenta Erdogana dlouhodobě viní ze snahy ho svrhnout. Jenže Brunson obvinění odmítá.

Tento měsíc Spojené státy zavedly sankce vůči tureckým ministrům vnitra a spravedlnosti. USA navíc zdvojnásobily cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka, které hrozí odplatou.

Zdroj: iHned.cz, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.