Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Jak moc může Turecko poškodit evropské banky?

BankyInvestice 14.08.2018 | 17:01 0 Komentářů

Turecká krize se rychle rozvíjí a měna dále oslabuje; včera na úroveň kolem 7,0000 proti USD. Několik analytiků naznačilo, že pohyb za tuto hranici sníží kapitál velkých tureckých bank a vyvolá v zemi bankovní krizi.

Turecké akcie ztratily od února v dolarovém přepočtu už 61 %, což je neuvěřitelně obrovský pokles bohatství 17. největší světové ekonomiky (podle údajů Mezinárodního měnového fondu za rok 2017). Dnešním klíčovým tématem je však riziko nákazy pro rozvíjející se trhy obecně a zejména pro evropské rozvíjející se trhy, jejichž banky jsou s tureckými propojené.

Zdroj: Bloomberg

Podle Banky pro mezinárodní vypořádání má Turecko závazky vůči zahraničním bankám ve výši 223,3 mld. USD. Největší podíl mají španělské (80,9 mld USD) a francouzské banky (35,1 mld. USD). Pohledávky zahraničních bank od roku 2005 výrazně vzrostly s tím, jak se schodek běžného účtu Turecka prudce zhoršil z přebytku v roce 2002 na schodek o průměru kolem -5,2 % mezi čtvrtým čtvrtletím 2005 a prvním čtvrtletím 2018.

Pohledávky zahraničích bank se zdají obrovské, ale pro ilustraci uveďme, že pohledávky bank vůči Řecku byly na počátku finanční krize ve výši 300 mld. USD a v létě roku 2010 činily 150 mld. USD, a to při mnohem menším HDP.

Zdroj: BIS

Podíváme-li se na výsledky evropských bank, jak španělské tak i francouzské banky utrpěly v posledních šesti týdnech výrazné ztráty, které v této oblasti překonaly jen italské banky. Italské banky však ovlivňuje řada jiných faktorů, například růst výnosů vládních dluhopisů vyvolaný nervozitou investorů ohledně plánů nové vlády na zvyšování fiskálních výdajů prostřednictvím rovné daně a programu pro příjmy občanů.

Zajímavé je, že slabinu vidíme i u německých bank, ale zde je propojení spíše do Itálie, zatímco vliv Turecka je mnohem menší. Signál, který dnes vysílá trh swapů úvěrového selhání, je, že pravděpodobnost, že Turecko nesplní své zahraniční závazky, výrazně roste a pokud neuvidíme nějakou pozitivní reakci z Ankary, mohla by krize tento týden dále eskalovat.

Evropské banky (oranžové) versus evropské akcie (modré), za pět let:

Zdroj: Bloomberg

Právě teď jsou trhy nestabilní a rizikové modely vysílají rozhodnutí o snížení rizik pro rozvíjející se trhy, avšak důležité je si uvědomit, že většina velkých zemí mezi rozvíjejícími se trhy nemá takové požadavky na externí financování jako Turecko a proto by nemělo dojít k zásadní nákaze.  Pokud by tomu tak bylo, museli bychom očekávat, že zlato bude růst, avšak zlato již včera pokleslo pod 1 200 USD/unci.

Španělské a francouzské pohledávky za tureckými bankami nejsou tak velké, aby výrazně ubraly kapitál, a navíc se evropský finanční systém a index Markit iTraxx Europe Subordinated Financial Index (který měří úvěrovou kvalitu evropských bank podle jejich podřízeného dluhu) stále obchoduje na historicky nízké úrovni, což nenaznačuje širokou paniku.

Podle našeho názoru by se evropské banky mohly brzy kupovat proti evropským akciím v rámci strategie mean-reversion.

Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.