Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Trump hodlá pokračovat v navyšování cel na čínské zboží

Investice 27.11.2018 | 11:26 0 Komentářů

Americký prezident Donald Trump chce podle plánu nadále navyšovat cla na čínské zboží. Od 1. ledna stoupne clo na dovoz čínského zboží, jehož roční hodnota dosahuje 200 miliard USD (4,6 bilionu Kč), na 25 procent z nynějších deseti procent. Podle Trumpa není pravděpodobné, že by přijal žádost Číny a zvýšení cel odložil.

Během tohoto týdne se má Trump setkat s čínským prezident Si Ťin-pchingem na summitu skupiny 20 největších ekonomik světa G20 v Buenos Aires. V případě, že bude jednání neúspěšné, uvalí Trump cla také na zbývající čínský dovoz.

Pokud neuděláme dohodu, chystám se na dalších 267 miliard USD,“ prohlásil s tím, že by clo mělo činit deset nebo 25 procent. Cla se mohou dotknout i laptopů a iPhonů firmy Apple dovážených z Číny. Případný odpor by mohlo zmírnit to, že by sazba činila jen deset procent, napsal The Wall Street Journal.

Možná. Možná. Záleží to na tom, jaká bude sazba, řekl Trump s odkazem na možnost cel na mobilní telefony a notebooky. „Myslím, že mohu stanovit deset procent a lidé to dokážou velmi snadno ustát.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.