CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

Foto: Ušetřeno.cz

11. 07. 2022

0 komentářů

Tři nejběžnější typy půjček

 

Půjčky vám mohou pomoci dosáhnout životních cílů, které byste si jinak nemohli dovolit. A to ať už se jedná o studium na vysoké škole, vybavení studia pro práci nebo koupě bydlení. Existují různorodé půjčky, a dokonce i takové, které můžete použít na splacení stávajícího dluhu. Předtím, než si půjčíte peníze, je však důležité znát typ půjčky, který je pro vaše potřeby nejvhodnější. Zde jsou nejběžnější typy půjček a jejich klíčové vlastnosti. 

Jak půjčky fungují?

Na typy půjček se můžete podívat podle účelu nebo podle toho, jak fungují. Zde jsou některé základní pojmy týkající se půjček, které by měl každý člověk před samotnou výpůjčkou znát.

Základní pojmy, bez kterých se neobejdete

Zajištěná půjčka využívá jako zástavu majetek, který vlastníte. Věřitel vám může tento majetek zabavit, pokud půjčku z jakéhokoliv důvodu přestanete splácet.

Nezajištěná půjčka nevyžaduje žádné zajištění. Obvykle mají vyšší úrokové sazby než zajištěné půjčky, protože jsou pro věřitele rizikovější.

Splátkový nebo termínovaný úvěr se splácí pevnými splátkami po stanovenou dobu.

REKLAMA

Revolvingový úvěr umožňuje půjčit si až do výše předem stanoveného úvěrového limitu. Na konci každého zúčtovacího cyklu můžete buď splatit celou částku, kterou jste si půjčili, nebo si zůstatek přenést („revolving“) do dalšího měsíce a zaplatit pouze minimální splátku.

Úvěry s pevnou úrokovou sazbou mají úrokovou sazbu, která se v průběhu trvání úvěru nemění.

Úroková sazba půjček s variabilní sazbou se může měnit v závislosti na základní úrokové sazbě (základní sazba, kterou věřitelé používají pro stanovení úrokových sazeb). Pokud se základní úroková sazba zvýší, může se zvýšit i úroková sazba vaší půjčky.

Pokud chcete vědět, která půjčka je pro vás nejvhodnější, zkuste použít úvěrovou kalkulačku.

Tři nejběžnější typy půjček

  1. Osobní půjčky

Zatímco půjčky na auto a hypotéky jsou určeny ke konkrétnímu účelu, osobní půjčky lze obecně použít na cokoliv, co si vyberete. Někteří lidé je používají například na mimořádné výdaje, mezi které nejčastěji patří svatby nebo renovace bydlení. Osobní půjčky jsou obvykle nezajištěné. Mohou mít pevnou nebo pohyblivou úrokovou sazbu a dobu splatnosti od několika měsíců do několika let.

  1. Půjčky na auto

Při koupi vozidla vám půjčka na auto umožňuje půjčit si cenu vozu sníženou o případnou akontaci. Vozidlo slouží jako zástava a může být zabaveno, pokud dlužník přestane splácet. Doba splatnosti autoúvěru se obvykle pohybuje od 36 měsíců do 72 měsíců, i když s rostoucími cenami automobilů jsou stále běžnější delší doby splatnosti.

  1. Hypoteční úvěry

Hypoteční úvěr pokrývá kupní cenu domu sníženou o zálohu. Nemovitost slouží jako zástava, která může být věřitelem zabavena, pokud dlužník přestane půjčku splácet. Hypotéky se obvykle splácejí 10, 20 nebo 30 let. Hypotéky mohou mít pevné úrokové sazby, které zůstávají stejné po celou dobu trvání úvěru, nebo nastavitelné sazby, které může věřitel každoročně měnit.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

ČBA varuje před mimořádným zdaněním bankovního sektoru

Situace, ve které se v současnosti nachází veřejné finance a státní rozpočet, je velmi komplikovaná. Energetická krize úzce související s konfliktem na Ukrajině vyvolává další citelný tlak na pomoc státu ekonomice. Politická reprezentace se snaží hledat nové finanční zdroje. Česká bankovní asociace (ČBA) varuje před zavedením bankovní […]

Text: Redakce

Foto: ČBA

26. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.