Pondělí 19. října. Svátek má Michaela.

Trhy začínají sázet na růst sazeb Fedu

Investice 26.07.2016 | 09:45 0 Komentářů

Trhy nastartovaly poklidně týden, ve kterém nás čeká nejprve zasedání Fedu a na konci zátěžové testy evropských bank. Plíživě však narůstají sázky na podzimní růst amerických úrokových sazeb(26%). A mohou podle nás narůstat i nadále. První post-brexitová čísla totiž ukazují, že přes nárůst nejistoty má referendum negativní dopad zatím pouze na Británii. Nákaza v kontinentální Evropě je minimální a to je dobrá zpráva i pro americkou ekonomiku. Ta navíc podle dostupných čísel v druhém kvartále zrychlila a poroste podle našeho odhadu ve druhém čtvrtletí asi o 3 % 

Rychlý pohyb sazeb vzhůru ale rozhodně od Janet Yellenové čekat nelze. Fed zůstává jedinou významnou centrální bankou ve vyspělém světě, která se snaží měnové podmínky zpřísňovat. I proto jakýkoliv náznak vyšších sazeb rychle posiluje americký dolar. Za americkým spotřebitelským optimismem dnes také do velké míry stojí rostoucí ceny nemovitostí, které odrážejí právě uvolněné měnové podmínky.

Jedna z posledních prací Banky pro mezinárodní platby (http://bit.ly/2aqXtO8) ukazuje, že především nízké reálné úrokové sazby vedly v USA v posledních dekádách k nárůstu podílu nemovitostí na majetku a příjmech domácností. V neposlední řadě by agresivnější postup Fedu mohl poškodit velké rozvíjející se ekonomiky včetně Číny. Ty dnes hrají větší roli ve světové ekonomice a jejich problémy by proto více než kdy jindy mohly negativně zpětně ovlivnit ekonomiku USA. Jednoduše řečeno Janet Yellenová ví, že razantnějším utažením měnových kohoutů by si podřezávala větev sama pod sebou.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.