CZK/€ 24.660 +0,10%

CZK/$ 25.565 +0,12%

CZK/£ 27.628 +0,20%

CZK/CHF 25.946 +0,64%

09. 07. 2021

0 komentářů

Trhy se obávají dalšího negativního vývoje pandemie

 

Finanční trhy tento týden ovládly obavy ohledně možného příchodu další vlny koronaviru. Počet nových případů onemocnění totiž roste ve velkém počtu zemí, a to ještě tento vývoj nezahrnuje dopady letní turistické sezóny. Investoři se tak začínají obávat, aby tento negativní trend nezbrzdil probíhající oživení jednotlivých ekonomik. 

Nejvíce je nárůst rizikové averze patrný na poklesu tržních úrokových sazeb, především pak těch s delší dobou splatnosti. Obavy o výkon ekonomik se podepsaly i na poklesu inflačních očekávání. Výnos amerického desetiletého dluhopisu tak klesl v průběhu týdne z hodnot mírně nad 1,40 % až k 1,25 %, dnes se však vrátil nad 1,30 %. Obdobně se vyvíjely i evropské sazby, kterým směrem dolů možná pomohla i ECB. Ta včera představila revidovanou strategii své měnové politiky, na základě které bude centrální banka nově cílovat inflaci ve výši rovných dvou procent, zatímco doposud mířila mírně pod 2 %. ECB zároveň uvedla, že bude za určitých okolností dočasně tolerovat i mírně vyšší inflaci. Pro finanční trhy se jedná o holubičí signál, že měnová politika bude na starém kontinentu pokračovat i nadále ve výrazně uvolněném módu. Na akciových trzích vlna výprodejů silná nebyla a například americký index S&P 500 ztratil během týdne necelé jedno procento.

Zákonitostí rostoucí rizikové averze je to, že jako první zpravidla zasáhne rozvíjející se trhy a středoevropský region tak nezůstal stranou. Na trhu s českou korunou jsme tak tento týden byli svědky vyšší míry volatility, kterou s příchodem letních prázdnin ještě umocnila nižší tržní likvidita. K nižší obchodní aktivitě přispěly i dva dny státního svátku. Tuzemská měna tak vůči euru začínala zkrácený pracovní týden mírně nad 25,50 CZK/EUR, poté však na chvíli vystoupala až nad 25,90, koncem týdne nicméně nakonec zakotvila pod 25,80 CZK/EUR. Trend byl však jasný a koruna během týdne ztratila zhruba 1 %. Ztrácel také maďarský forint a polský zlotý. Vyšší míru volatility zaznamenal v týdnu také kurz eura k dolaru, který však uzavíral zhruba tam, kde v pondělí otevíral.

Data z tuzemské ekonomiky přinesla tento týden smíšený obrázek. Květnové opětovné otevření obchodů se totiž projevilo ve výrazném nárůstu maloobchodních tržeb. Ty bez zahrnutí prodejů aut vzrostly meziměsíčně o 7,3 %, což bylo o poznání více, než se čekalo. Výrazně vzrostly i tržby poskytovatelů ubytovacích a stravovacích služeb, a to o 53,9 % a 37,8 %. Na druhou stranu však zklamala květnová průmyslová produkce, která zaostala za očekáváními, když se snížila oproti dubnu o 3,6 %. Vliv měly především chybějící vstupy do výroby, které v automobilovém průmyslu vedly až k zastavení výroby.

MARTIN GÜRTLER
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.