Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

Trhy by rády již zapomněly na Evropu a věnovaly se ziskům firem

Víkend, jak už to v posledních týdnech a měsících bývá, byl opět bohatý na události, jež mohou globálním finančním trhům dát důležité impulsy pro obchodování během následujících pěti obchodních dní. Komentář ČSOB

K takovým událostem nepochybně patřila jak schůzka německé kancléřky Merkelové s francouzským prezidentem Sarkózym, tak jednání Belgie, Francie a Lucemburska o záchraně padlé banky Dexia či nakonec i hlasování Poláků ve volbách do parlamentu. Viděno čistě z krátkodobého pohledu se dá konstatovat, že trhy mohou být s výsledky víkendových událostí celkem spokojeny, když Merkelová se Sarkózym přislíbili dohodu na rekapitalizačním balíku do konce měsíce, plán (byť nepochybně nákladný) na záchranu Dexie byl rovněž konkretizován a Poláci vcelku nepřekvapivě dali mandát současné středo-pravé koalici na další čtyři roky.

Vezmeme-li v úvahu výše uvedené víkendové události a přidáme-li k nim velmi dobrý výsledek zářijových statistik z amerického trhu práce, jež byl zveřejněný v pátek odpoledne, pak můžeme dojít snadno k závěru, že je možná zaděláno na minimálně dočasné zklidnění globálních (a tedy i těch středoevropských) trhů. Během něj by se mohlo dařit rizikovým aktivům, přičemž by mohla poklesnout volatilita a kreditní rizikové marže. Nicméně dříve než učiníme sázku na takto příznivý vývoj trhů raději si počkejme do středy, kdy bude jednak jasné zda Slovensko odhlasovalo participaci rozšíření záchranného fondu eurozóny (hlasuje o něm jako poslední země eurozóny) a jednak bude vidět v jakém rozpoložení se nacházejí akciové trhy při rozjezdu další kvartální výsledkové sezóny.

Jan Čermák, Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.