CZK/€ 24.430 -0,27%

CZK/$ 23.229 -0,67%

CZK/£ 28.226 -0,04%

CZK/CHF 25.372 +0,06%

02. 06. 2023

0 komentářů

Tesla si „pojistila“ stabilní pozici na trhu

 

Současný trend elektromobilů nabírá na síle. Tesla je v tomto odvětví dlouhodobým hráčem. V poslední době čelí velké konkurenci ostatních automobilových společností a podniká různé strategie, aby si udržela náskok. O jejím úspěchu svědčí i to, že se Model Y stal v prvním čtvrtletí letošního roku nejprodávanějším vozem na světě. Mezi nedávné kroky k udržení pozitivních výsledků do budoucna patří významná dohoda s automobilkou Ford a Muskova návštěva Číny.

Loading 

Tesla a Ford uzavřely dohodu

Společnost Tesla uzavřela dohodu s automobilovým gigantem Ford, čímž si upevnila své místo na světovém trhu s elektromobily. Dohoda umožní modelům Ford F-150 Lighting, Mustang Mach-E a E-Transit využívat nabíječky Tesla Supercharger v USA a Kanadě. Ford bude od roku 2025 postupně do svých nových modelů přidávat nabíjecí port NACS vyrobený společností Tesla a k přístupu k tomuto typu nabíječky již nebude potřebovat adaptér. Dohoda vstoupí v platnost na jaře 2024. Akcie společnosti Ford Company po oznámení této přelomové spolupráce vzrostly o 6,2 %, zatímco akcie Tesly o 4,7 %.*

Výkonnost akcií společnosti FORD MTR CO za posledních 5 let. (Zdroj: tradingview.com)

Kromě toho Ford oznámil uvedení nového modelu elektrického SUV s možností supernabíjení a dojezdem 350 mil (cca 563 km), přičemž společnost chce do konce roku 2026 vyrobit více než dva miliony kusů. 

Tesla podporuje BYD

REKLAMA

V roce 2011 se generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk negativně vyjádřil o čínském výrobci elektromobilů BYD a zesměšnil ho. V nedávném rozhovoru pro agenturu Bloomberg však oznámil, že svůj názor změnil, vyjádřil úctu k celé společnosti a uznal ji za velmi schopného konkurenta. BYD se takové chvály dočkala díky nedávnému úspěchu, zvýšení zisků a prodejů svých modelů mezi výrobci elektromobilů v Číně. Podařilo se jí také překonat německého giganta Volkswagen a generální ředitel Volkswagenu Oliver Blume a místopředseda představenstva Berkshire Hathaway Charlie Munger vyjádřili Muskovi podobné uznání.

Výkonnost akcií společnosti Tesla za posledních pět let. (Zdroj: Google)*

Musk navštívil Čínu

Elon Musk tento týden navštívil čínského ministra obchodu a ministra průmyslu v doprovodu vedoucího oddělení pro veřejné záležitosti své společnosti Tesla v Číně a Toma Zhu, vedoucího globální výroby. Jedná se o jeho první návštěvu Číny za poslední tři roky a důvodem byla současná situace rostoucí konkurence na čínském trhu. Právě tam má Tesla továrnu, která představuje více než polovinu celosvětové produkce, přičemž loňská výroba vozů přesáhla 700 tisíc. Očekává se, že Muskova návštěva posune jednání o předpisech pro pokročilé asistenční funkce řidiče v rámci softwaru „Full Self Driving“ a zajistí Tesle stabilnější místo na čínském trhu, který se v posledních měsících stal srdcem elektromobilů.

Model Y boduje

V prvním čtvrtletí letošního roku prodala Tesla 267 171 vozů Model Y, z toho více než 94 v Číně. Drží si tak prvenství v žebříčku nejprodávanějších vozů na světě, následován modely Toyota Corolla, Toyota Hilux, Toyota Rav4 a Toyota Camry. Model Y je jediným elektromobilem na seznamu. Tento status získal také díky sníženým celosvětovým cenám a očekává se, že bude nejprodávanějším vozem i na konci letošního roku. Nárůst výroby bude podpořen výstavbou nových závodů v Texasu a Berlíně.

Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Odolnost, refinancování a riziko recese – investiční výhled na čtvrtě čtvrtletí

Trhy zatím prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není však zdaleka jisté, že tomu tak bude i nadále. Poslední čtvrtletí bývá předzvěstí toho, co přinese rok následující. Společnost Fidelity International nastiňuje tři témata, která budou provázet trhy na cestě do roku 2024.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Investice do větru. Investoři sází i na plovoucí větrné elektrárny

Na výrobu elektřiny z větrných elektráren na moři spoléhá řada přímořských států s vhodnými podmínkami pro jejich výstavbu. Přestože jsou náklady na jejich výstavbu více než dvojnásobné oproti pevninským větrným elektrárnám při srovnání jejich sdružené ceny energie LCOE, mají řadu neoddiskutovatelných výhod.

Text: Filip Kučera

02. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *