CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

26. 04. 2021

0 komentářů

Tento týden rozhodne o rychlosti uvolňování, české HDP asi dopadne lépe než evropské

 

Nastává týden, který rozhodne o tom, jak výrazné bude rozvolnění pandemických opatření na začátku května. Klíčové je, jaké regiony se dostanou pod úroveň 100 přírůstků nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za týden. V těch budou od počátku května dál uvolněna pravidla pro vzdělávání, návštěvy galerií, muzeí a památek. Podle dosavadních čísel má velkou šanci značná část západních a východních Čech a možná Praha. Mimo hru pravděpodobně zůstane většina jižních Čech, severní Čechy a velká část Moravy.

Loading



 


Uvolnění dalších opatření, zejména v maloobchodu může být ve finále komplikovanější. Otevření zbývajících zavřených obchodů (zhruba 24 %) je podmíněno celostátními přírůstky nově nakažených (na 100 tisíc obyvatel) – a za celou republiku se zatím pod magickou hranicí 100 případů nepohybujeme. I proto možná další rozvolňování podmínek pro maloobchod nebo venkovní trhy ještě bude odloženo. Pro finanční trhy by to však v tuto chvíli neměla být negativní zpráva.Zvlášť když zkušenosti s předešlými vlnami pandemie (Česko má za sebou již čtyři) jasně ukázaly, že předčasné uvolnění opatření ve finále může přinést nejen daleko výraznější komplikace zdravotnímu systému, ale i celkově vyšší ekonomické škody.

O tom ostatně budou svědčit v tomto týdnu i první odhady HDP za první kvartál. Začátek roku 2021 byl pro evropské ekonomiky obecně velice složitý a pro Česko by to vzhledem k náročnějšímu vývoji pandemie mělo platit dvojnásob. Naše nowcasty (modelové odhady) jsou ovšem zatím k Česku milosrdnější – jednak proto, že řada služeb už jednoduše neměla na začátku roku “kam padat” a současně také díky lepšímu vývoji průmyslu (při porovnání s pro eurozónu klíčovým Německem). Německo naopak zažilo ostřejší nástup pandemie a uzavírky až ke konci roku 2020 a na začátku roku 2021. I proto podle nás může v tomto týdnu HDP eurozóny překvapit horším výsledkem – mezikvartálním propadem až o 2,5 %.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *