CZK/€ 24.660 +0,26%

CZK/$ 23.004 -0,30%

CZK/£ 28.759 -0,86%

CZK/CHF 23.868 +0,07%

26. 04. 2021

0 komentářů

Tento týden rozhodne o rychlosti uvolňování, české HDP asi dopadne lépe než evropské

 

Nastává týden, který rozhodne o tom, jak výrazné bude rozvolnění pandemických opatření na začátku května. Klíčové je, jaké regiony se dostanou pod úroveň 100 přírůstků nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za týden. V těch budou od počátku května dál uvolněna pravidla pro vzdělávání, návštěvy galerií, muzeí a památek. Podle dosavadních čísel má velkou šanci značná část západních a východních Čech a možná Praha. Mimo hru pravděpodobně zůstane většina jižních Čech, severní Čechy a velká část Moravy. 


Uvolnění dalších opatření, zejména v maloobchodu může být ve finále komplikovanější. Otevření zbývajících zavřených obchodů (zhruba 24 %) je podmíněno celostátními přírůstky nově nakažených (na 100 tisíc obyvatel) – a za celou republiku se zatím pod magickou hranicí 100 případů nepohybujeme. I proto možná další rozvolňování podmínek pro maloobchod nebo venkovní trhy ještě bude odloženo. Pro finanční trhy by to však v tuto chvíli neměla být negativní zpráva.Zvlášť když zkušenosti s předešlými vlnami pandemie (Česko má za sebou již čtyři) jasně ukázaly, že předčasné uvolnění opatření ve finále může přinést nejen daleko výraznější komplikace zdravotnímu systému, ale i celkově vyšší ekonomické škody.

O tom ostatně budou svědčit v tomto týdnu i první odhady HDP za první kvartál. Začátek roku 2021 byl pro evropské ekonomiky obecně velice složitý a pro Česko by to vzhledem k náročnějšímu vývoji pandemie mělo platit dvojnásob. Naše nowcasty (modelové odhady) jsou ovšem zatím k Česku milosrdnější – jednak proto, že řada služeb už jednoduše neměla na začátku roku “kam padat” a současně také díky lepšímu vývoji průmyslu (při porovnání s pro eurozónu klíčovým Německem). Německo naopak zažilo ostřejší nástup pandemie a uzavírky až ke konci roku 2020 a na začátku roku 2021. I proto podle nás může v tomto týdnu HDP eurozóny překvapit horším výsledkem – mezikvartálním propadem až o 2,5 %.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Za inflaci mohou „autisté“

Česko má nejvyšší inflaci za skoro třicet let, poprvé od prosince 1993 přesahuje čtrnáct procent. A bude hůř. Blbě jsou na tom i jinde. Třeba v Estonsku je inflace takřka devatenáctiprocentní. Takže neobstojí tvrzení, že s eurem by byla inflace v ČR nutně nižší.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.