Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Téměř třetina podnikatelů uvažuje o přesunu do daňového ráje

Podle průzkumu České kapitálové informační agentura (ČEKIA) je nejčastějším důvodem pro přesun do daňového ráje zvýšení daní a politická nestabilita.

Z 1 100 oslovených respondentů odpovědělo 29 % respondentů kladně na otázku, jestli by v horizontu tří let přestěhovali své podnikání do daňového ráje. Nejčastěji udávanými důvody bylo zvyšování daní (53 %), rostoucí politická nestabilita (31 %), často se měnící legislativa (22 %), nebo vyšší zisky z podnikání (22 %). Zcela odmítavý postoj zaujalo pouze 8 % dotázaných.

Výzkumy agentury ČEKIA jednoznačně potvrdily, že vlastníci firem citlivě reagují na daňové zatížení, stejně jako na podnikatelské prostředí v České republice,“ komentuje výsledky analytička společnosti ČEKIA, Petra Štěpánová. „Z doplňujících komentářů podnikatelů, které ČEKIA v rámci ankety získala, dále vyplývá, že se podnikatelé obávají volebního vítězství levice a s tím očekávaného růstu daní,“ dodala Petra Štěpánová.

Drtivá většina podnikatelů pod pojmem „daňový ráj“ očekává výrazné daňové zvýhodnění (78 %) resp. anonymitu společnosti a jejich vlastníků (18 %). Na druhou stranu 16 % respondentů si v souvislosti s daňovými ráji vybavuje podvodníky a praní špinavých peněz.

Zdroj: Tisková zpráva ČEKIA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.