CZK/€ 23.720 -0,53%

CZK/$ 21.998 -0,58%

CZK/£ 26.976 -0,40%

CZK/CHF 23.815 -0,44%

Text: Pavel Odehnal

08. 10. 2009

0 komentářů

Proč podnikat v „daňových rájích“?

 


 

Obecně rozlišujeme dvě skupiny zemí, které takovéto lákavé nabídky dávají. Jde o klasické daňové ráje – povětšinou malé ostrovní státy typu Bahamy, Kajmanské ostrovy nebo Seychely, kde se místo daní platí jen paušální poplatky, není vyžadováno účetnictví ani audit a je naprostá anonymita vlastníků společnosti. Tato malá transparentnost je bohužel zároveň považována za určitou nevýhodu těchto lokalit, protože v konečném důsledku znamená menší důvěryhodnost pro společnosti, které zde mají své sídlo. Nízká důvěryhodnost může být problematická ve vztahu k bankám (např. v souvislosti s bankovními úvěry) či  obchodním partnerům.

Druhou skupinou jsou země s daňově výhodnými systémy. V Evropě jsou to například Nizozemsko, Lucembursko nebo Kypr. Státy této skupiny vybírají daně standardně, jen míra daňové zátěže na zisky je nízká, efektivně 5 % – 10 %, a některé typy příjmů bývají od daní osvobozeny. Země s daňově výhodnými systémy poskytují kvalitní zázemí, výhodné daňové podmínky a ochranu investic. Zároveň pokud má společnost své sídlo v některé z těchto zemí, je to vždy známkou důvěryhodnosti. Tato důvěryhodnost je vykoupena náklady – provoz společnosti v těchto státech je mnohonásobně nákladnější.

Daňové ráje mají mnoho předností. Umožňují založit a provozovat firmu v legislativním prostředí  s menším počtem nejrůznějších administrativních omezení a s volnější regulací některých aktivit. Možnost založit společnost pro určitý účel v zemi se zcela odlišným obchodním právem dovoluje např. uspořádat vztahy mezi společníky (akcionáři) jiným způsobem než v České republice. Rovněž nižší úroveň zákonných povinností je velmi podstatná – není nutné předkládat účetní výkazy a daňová přiznání, zprávy pro obchodní rejstřík, sbírku listin, či obchodní věstník.

Daňové ráje často poskytují ochranu investorů prostřednictvím mezinárodních smluv o ochraně investic a je zachována jejich anonymita například před organizovaným zločinem.

Pro zajištění anonymity vlastníka lze využít jmenovaného akcionáře (společníka) a ředitele. Osoba skutečného vlastníka je anonymní pro jakoukoli třetí osobu mimo společnost. Skutečný vlastník vykonává svá vlastnická práva na základě apostilované plné moci. Tato plná moc mu umožní jednat jménem společnosti (uzavírat smlouvy), otevírat a spravovat bankovní účty vedené na jméno společnosti, zakládat pobočky, dceřiné společnosti a organizační složky.

REKLAMA

Rovněž akcie na majitele (doručitele) zajišťují plnou anonymitu. Kdokoliv, kdo může prokázat akciový certifikát, je považován za zákonného vlastníka společnosti. Ochrana investorů a anonymita vlastníků může být výhodou v počáteční fázi akvizic, kdy lze u offshore společnosti využít anonymity společnosti (nejsou známí vlastníci).

Veškeré úvahy o změně sídla by měly být zakončeny podrobnou analýzou situace společnosti, kdy je potřeba zvážit povahu předmětu podnikání, objemy obchodů a budoucí záměry společnosti. Pro rychlou představu o ekonomické výhodnosti přesunu sídla mimo Českou republiku lze uvést, že benefity přesunu se dostavují již při hrubém zisku společnosti 1 mil. Kč. 

Autor je Senior daňový konzultant společnosti Apogeo Tax, a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *