CZK/€ 23.720 -0,53%

CZK/$ 21.998 -0,58%

CZK/£ 26.976 -0,40%

CZK/CHF 23.815 -0,44%

22. 05. 2013

0 komentářů

Švýcarský frank propadl k euru na dvouletá minima

 


 

Frank negativně reagoval na slova šéfa Švýcarské centrální banky, Thomase Jordana, který pohrozil zavedením negativních úrokových sazeb a nevyloučil další opatření na oslabení měny. Před novináři prý zmínil také možnost zvýšení hladiny nejvyššího přijatelného kurzu z 1,20 EUR/CHF.

Graf: Vývoj švýcarského franku na páru s eurem od počátku roku 2011

xtb-chf-2y-low

Švýcarská centrální banka stanovila maximální kurz franku v září 2011 v obraně před prudkým zhodnocováním domácí měny. Hlavním důvodem byla dluhová krize v Evropě, která hnala investory k nákupu bezpečných aktiv. Přestože žádné výrazné změny se od té doby neudály, Evropské centrální bance a dalším velkým tiskařům se podařilo situaci uklidnit.

Frank tak v současnosti klesá také díky ztráty zájmu investorů o bezpečná aktiva spolu se zlatem či japonským jenem. Aktuální výpad ze strany Švýcarské centrální banky byl překvapující, protože frank už od začátku dubna oslabil na euru o více než 3 %. Pravděpodobně signalizuje narůstající problémy se stále relativně silným kurzem a snahu Švýcarské centrální banky o pokračování započatého trendu. Nová hra měnových válek?

REKLAMA

Jiří Tyleček, analytik XTB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Česká vláda termín přijetí eura nestanoví. Měli bychom jít cestou Chorvatska?

Vláda přijala společné doporučení Ministerstva financí a České národní banky zatím nestanovit datum přijetí eura. Rozhodnutí je založeno na zjištěních obsažených v dokumentu „Vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou“. V podmínkách dozvuků pandemie covid-19 a důsledků vojenské invaze na Ukrajinu nebude […]

Text: Filip Kučera

30. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *