Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Švejnar: Svět se stává optimističtějším

Podle Jana Švejnara, který dnes vystoupil na Ekonomickém fóru Zlaté koruny, dnes většina ekonomů a odborníků očekává růst a oživení ve všech regionech, ale existuje zde velká nejistota, kterou je potřeba vzít v potaz.

I přes vzrůstající optimismus je podle Švejnara stále potřeba brát v úvahu pravděpodobnost, poklesu ekonomiky, což vlastně bude znamenat, že oživení se bude ve tvaru písmena W.

Prakticky všechny země zaznamenaly zhoršení veřejných financí, a to jak na straně výdajové (zejména kvůli různým stabilizačním opatřením), tak na straně příjmů (pokles výnosů).

Mezi ekonomy se dnes vytvořily dva hlavní proudy, které říkají, jakým způsobem je potřeba pokračovat. První, který prezentuje takový levicový pohled, tvrdí, že je potřeba pokračovat v nastolených opatřeních, až kým nebudeme svědky jistého oživení. Druhý proud zase tvrdí, že je potřeba výdaje utlumit, protože některé země se už dostaly do takové situace, že začínají být nebezpečné a nezajímavé pro investory. To pak může mít nepříznivý dopad na zdravý vývoj ekonomik.

Co se týče České republiky, je patrné, že zvyšování deficitu začíná být nezdravé, i když na tom nejsme až tak špatně (jako například Maďarsko, Řecko). Špatnou vizitkou je nezodpovědný přístup, který vedl k tomu, že již deset let má ČR deficit, který roste. Řešením je stabilizace výdajové i příjmové složky rozpočtu a zejména nebýt zbrklý. Není potřeba se vyhýbat dluhu, ale je potřeba to dělat s rozmyslem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.