Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Švejnar: Dalšími na řadě mohou být Goldman Sachs a Morgan Stanley

Investice Daniel Kuchta 16.09.2008 | 14:56 1 Komentář

Podle ekonoma Jana Švějnara se po bankách Lehman Brothers a Merrill Lynch mohou do problémů dostat také firmy Goldman Sachs a Morgan Stanley. Rozhovor s Janem Švejnarem dnes přinesla Mladá fronta Dnes.

Švejnar dokonce v souvislosti s problémy bank Lehman Brothers a Merrill Lynch avizoval možný konec investičního bankovnictví, jak ho známe dnes. Goldman Sachs a Morgan Stanley by se mohly dostat do problémů kvůli tomu, že sami si půjčují krátké peníze, které dále půjčují na dlouhou dobu a vklady, které by mohly fungovat jako krytí, prakticky nemají.

Čistě investiční banky by tak mohly v dohledné době zaniknout a jejich místo by převzaly klasické banky, které pracují s vklady svých klientů jako s primárními zdroji.

Goldman Sachs dnes reportoval své výsledky, které jeho situaci nijako nevylepšily. Zisk za třetí čtvrtletí (1,81 USD na akcii) klesl o 70 %, což je největší pokles za devět let. Údaj nicméně překonal očekávání analytiků (1,71 USD na akcii). Reportované výnosy dosáhly 6,04 mld. USD, trh očekával 6,30 mld. USD. akcie se po zprávě propadly o 7 %.

Zdroj: Kurzy.cz, Bloomberg

Jeden komentář: “Švejnar: Dalšími na řadě mohou být Goldman Sachs a Morgan Stanley”

  1. petrph napsal:

    Bylo by opravdu smutné, kdyby úlohu investičních bank „převzaly klasické banky, které pracují s vklady svých klientů jako s primárními zdroji“. Úlohou investičních bank je investovat svěřené peníze svých klientů, kteří jsou si vědomi nejen možných zisků, ale hlavně možných rizik a jsou ochotni a schopni unést jejich ztrátu. Zatímco klasické banky přijímají vklady svých klientů pro jejich úschovu, rozhodně ne aby s nimi spekulovaly . Ono se to děje stejně, v nějaké míře, ale rozhodně by se to nemohlo stát zákonem posvěceným pravidlem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.