Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Švédská centrální banka zuří. Tamní statistický úřad pochybil v odhadech nezaměstnanosti

Švédský statistický úřad ve čtvrtek výrazně revidoval odhady nezaměstnanosti za září. Z původních 7,4 procent byla míra nezaměstnanosti opravena na 6,6 procenta. Švédská centrální banka Riksbank zuří. Ze statistických údajů totiž vychází při makroekonomických prognózách, na jejichž podkladě formuje politiku.

Úřad upravil i téměř všechna data od července 2018, k chybě prý došlo z důvodů na straně dodavatele. V prosinci má přitom centrální banka rozhodovat o zvýšení úrokových sazeb. Čtvrteční revize míry nezaměstnanosti tomuto zvýšení nahrává.

„To, co se stalo, je katastrofa. Veřejné statistiky jsou základem pro ekonomiku, pro rozhodování o politice a tohle je smutný příběh,“ uvedl náměstek guvernéra švédské centrální banky Henry Ohlsson. „Když přišla původní čísla z průzkumu o pracovní síle za červenec a srpen, velmi nás udivila. My i mnoho dalších jsme je považovali za velmi podivná,“ dodal Ohlsson.

„Ani ve snu bych si nedokázala přestavit, že to může být až tak nepřesné,“ řekla ministryně financí Magdalena Anderssonová tiskové agentuře TT. Konzultační firma Evry, která statistickému úřadu pomáhá z průzkumem, odmítá pochybení. Najala si firmu EY, aby přezkoumala „údajné odchylky“. 

Zdroj: iHNED.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.