CZK/€ 24.350 -0,10%

CZK/$ 22.998 -0,61%

CZK/£ 28.284 -0,36%

CZK/CHF 24.612 -0,68%

03. 11. 2014

0 komentářů

Stane se Švédsko novým Švýcarskem?

 


 

Důvodem tohoto rozhodnutí byla nízká inflace na severu Evropy. Cenová hladina byla v průběhu letošního roku kromě června v negativních číslech, přičemž v září se meziročně propadla až o 0,4 procenta, což banku přinutilo konat. Riksbank pro letošní rok očekává průměrný růst cenové hladiny na úrovni mínus 0,2 procenta a pro rok 2015 odhaduje růst ve výši 0,4 procenta, což je vzdálená hodnota od 2 procentního inflačního cíle.

Na nečekaně vyšší snížení úrokové sazby reagovala švédská koruna (SEK) oslabením. Nicméně její pokles hlavně vůči euru bude limitován budoucí monetární politikou Evropské centrální banky (ECB). Právě uvolněná měnová politika eurozóny vyvíjí dlouhodobě tlak na posilování švédské koruny vůči euru, což následně zbrzďuje růst cenové hladiny ve Švédsku. Další expanze měnové politiky v eurozóně v podobě kvantitativního uvolňování může v budoucnu opět vyvolat tlak na posilování SEK.

Za situace nulových úrokových sazeb a posilující domácí měny pak Riksbank nezbyde nic jiného, jenom zafixovat maximální hodnotu kurzu SEK vůči EUR, k čemuž bylo v minulosti nuceno přistoupit i Švýcarsko. Centrální banka by tímto krokem nebojovala jenom za udržení růstu cenové hladiny, ale i za exportéry, jejichž výrobky se stávají v eurozóně méně konkurenceschopné. Pro srovnání Švýcarsko rovněž bojuje s deflací a silným frankem (CHF). Tamní centrální banka (SBN) před 3 lety proto zafixovala minimální hodnotu měnového kurzu EUR/CHF na úrovni 1,20. Frank kvůli svému statutu bezpečného přístavu byl totižto oblíbeným cílem investorů v čase nejistoty ohledně budoucnosti společné měnové unie a nadměrně posiloval vůči euru, čímž negativně působil na růst cenové hladiny (inflace).

Michala Moravcová, analytik finančních trhů BOSSA

 

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování

Akcie technologických obrů jsou letos obřím propadákem. Propadákem, který trvá. I příští rok se jeví jako pořádně perný. Klíčovým důvodem bude pokračování jestřábí měnové politiky americké centrální banky. Fed zkrátka své měnověpolitické šrouby jen tak povolit nemíní. Inflaci totiž stále ani zdaleka nezkrotil, jak by si představoval.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 11. 2022

Analýza: Dluhopisy jsou zpátky

Je to již 14 let, co Fed a další centrální banky v reakci na globální finanční krizi zahájily éru velmi nízkých úrokových sazeb a výnosů z dluhopisů. Tato éra skončila a v důsledku toho byly trhy nástrojů s pevným výnosem v uplynulém roce pod obrovským tlakem dvojího […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2022

Komentář: Waterloo je v Maďarsku

To již není neúspěch politiky uměle tvořených cen, to je skutečné Waterloo. Inflace v Maďarsku vzrostla v říjnu na meziročních 21,1 procenta. Pro základní ilustraci: Je to nejhorší číslo v rámci Visegradu……a jedno z nejhorších v celé Evropské unii.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

14. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *