CZK/€ 23.770 -0,08%

CZK/$ 21.797 -0,75%

CZK/£ 26.892 -0,45%

CZK/CHF 23.801 +0,37%

03. 11. 2014

0 komentářů

Stane se Švédsko novým Švýcarskem?

 


 

Důvodem tohoto rozhodnutí byla nízká inflace na severu Evropy. Cenová hladina byla v průběhu letošního roku kromě června v negativních číslech, přičemž v září se meziročně propadla až o 0,4 procenta, což banku přinutilo konat. Riksbank pro letošní rok očekává průměrný růst cenové hladiny na úrovni mínus 0,2 procenta a pro rok 2015 odhaduje růst ve výši 0,4 procenta, což je vzdálená hodnota od 2 procentního inflačního cíle.

Na nečekaně vyšší snížení úrokové sazby reagovala švédská koruna (SEK) oslabením. Nicméně její pokles hlavně vůči euru bude limitován budoucí monetární politikou Evropské centrální banky (ECB). Právě uvolněná měnová politika eurozóny vyvíjí dlouhodobě tlak na posilování švédské koruny vůči euru, což následně zbrzďuje růst cenové hladiny ve Švédsku. Další expanze měnové politiky v eurozóně v podobě kvantitativního uvolňování může v budoucnu opět vyvolat tlak na posilování SEK.

Za situace nulových úrokových sazeb a posilující domácí měny pak Riksbank nezbyde nic jiného, jenom zafixovat maximální hodnotu kurzu SEK vůči EUR, k čemuž bylo v minulosti nuceno přistoupit i Švýcarsko. Centrální banka by tímto krokem nebojovala jenom za udržení růstu cenové hladiny, ale i za exportéry, jejichž výrobky se stávají v eurozóně méně konkurenceschopné. Pro srovnání Švýcarsko rovněž bojuje s deflací a silným frankem (CHF). Tamní centrální banka (SBN) před 3 lety proto zafixovala minimální hodnotu měnového kurzu EUR/CHF na úrovni 1,20. Frank kvůli svému statutu bezpečného přístavu byl totižto oblíbeným cílem investorů v čase nejistoty ohledně budoucnosti společné měnové unie a nadměrně posiloval vůči euru, čímž negativně působil na růst cenové hladiny (inflace).

Michala Moravcová, analytik finančních trhů BOSSA

 

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: ČNB a rozehraná partie ohrožující cenovou stabilitu

Vypadalo to na 300 miliard, bude to více než 400 miliard. Ne, nejde o deficit státního rozpočtu, ale o rekordní ztrátu hospodaření České národní banky. Se změnou prostředí se bilance této instituce stává neřízenou střelou. Z pohledu hospodaření české centrální banky je situace více než nepříznivá. V […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

13. 01. 2023

O pomýlení inflací, ponaučení, zombifikaci ekonomiky a inflačních obětech a vrazích

Často se zapomíná, že většina čísel, která až do posledního haléře účetní kalkulují, jsou odhadem zatíženým inflační nejistotou. Málokdo klamné informace koriguje. Mnohým to vyhovuje. Ti, kteří získali dlouhodobé financování s fixní úrokovou sazbou, z inflace profitují. Problém může nastat, až bude nutné dluh refinancovat. I takto […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

11. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *