CZK/€ 25.375 -0,26%

CZK/$ 23.368 -0,07%

CZK/£ 30.067 -0,13%

CZK/CHF 26.446 -0,64%

15. 06. 2020

0 komentářů

Štěstí přálo nezkušeným

 

„Profesionální investoři v průběhu pandemie nejčastěji nakupovali společnosti VISA, Adobe, Mastercard, Alphabet a PayPal. Oproti tomu amatérští investoři projevili největší zájem o společnosti Ford Motor, General Electric, American Airlines, Delta Airlines a Walt Disney,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

Akciové trhy zažily v průběhu pandemie drsný pád a následný prudký vzestup. Pro mnohé investory byly oba výkyvy natolik rychlé, že na ně nestihli zareagovat. S odstupem času se ukazuje, že pro lidi s delším investičním horizontem byla strategie „zůstat v klidu a nereagovat“ relativně rozumná. Určitě byla lepší než strategie „prodat vše na konci propadů“, kdy někteří investoři vyprodali svá portfolia, když se ceny akcií blížily svým minimům.

Navzdory zkušenostem z minulých krizí jsme při pandemii zažili burzovní pohyb ve tvaru V. Dříve bylo zvykem, že ceny akcií několikrát testovaly svá minima. Tentokrát jsme se však z minim prudce odrazili vzhůru a k minimům jsme se již znovu nevrátili. Dokonce jsme zažili nejrychlejší vzestup cen akcií během 50 dnů za celou historii burzovního obchodování ve Spojených státech. K tomu napomohly nebývale rychlé a silné stimuly ze strany centrálních institucí.

Mnozí investoři podlehli efektu fear of missing out (FOMO). Obávali se, že propásnou růst na akciových trzích, proto raději začali nakupovat téměř vše. Dokonce jsme byli svědky absurdní situace, kdy si lidé kupovali akcie za peníze, které obdrželi na sociálních dávkách. Prudký růst na trzích později přesvědčil i systematické a hodnotové investory, aby začali nakupovat. Burzovní svět se tím zcela odpoutal od reálné ekonomiky, kde stále zažíváme jednu z největších krizí v období po druhé světové válce.

Profesionálové a amatéři měli odlišné preference. Zatímco profesionální investoři nakupovali společnosti, které působí na perspektivních trzích, amatérští investoři měli zájem hlavně o akcie s největšími cenovými propady. Z dostupných dat vyplývá, že profesionálové nejčastěji nakupovali společnosti VISA, Adobe, Mastercard, Alphabet a PayPal. Oproti tomu amatéři projevili největší zájem o společnosti Ford Motor, General Electric, American Airlines, Delta Airlines a Walt Disney (viz Tabulka 1).

REKLAMA

Tabulka 1.png

Obě strategie se zatím ukazují jako úspěšné. Dokonce můžeme říct, že štěstí přálo nezkušeným. V růstovém období zatím více vynášely akcie z amatérských portfolií. To se však časem může změnit. Nízká cena akcií některých společností je dána jejich špatným stavem. Například sázka na aerolinky může být výnosná, když dostanou státní podporu. Rovněž se však může stát noční můrou, když dojde ke krachu leteckých společností.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Analýza: Přijde vlna, která zničí krásný hrad z písku?

S nástupem 3. čtvrtletí je hospodářský růst i nadále robustní. Sektory jako obrana, AI a výroba léků proti obezitě zažívají boom a ceny aktiv dosahují absolutního maxima. Nemohou však naši křehkou ekonomiku podobnou písečnému hradu zničit faktory jako neudržitelné americké fiskální výdaje, geopolitické šoky či neveselé demografické trendy?

Text: Redakce

25. 07. 2024

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *