CZK/€ 25.360 +0,04%

CZK/$ 23.427 -0,06%

CZK/£ 29.607 -0,09%

CZK/CHF 26.602 -0,11%

28. 11. 2023

0 komentářů

Stavební spořitelny usnadní financování energetických úspor

 

Stavební spořitelny spustí ostrou fázi podpory energetické transformace českých domácností. Systémové řešení zahrnuje lepší přístup obyvatel ČR k dostupným a efektivním zdrojům financování investic do energetických úspor. Již dnes stavební spořitelny nabízí výhodné úvěry na bydlení a od ledna 2024 rozšíří své služby i o profesionální dotační poradenství přímo na pobočkách stavebních spořitelen, případně jejich mateřských bank po celé republice.

Loading 

Pro více než polovinu nedostatečně energeticky zabezpečených bytů a domů v Česku jde o obrovskou příležitost na snížení nákladů. Příslušnou novelu zákona už podepsal prezident Petr Pavel.

Rychlý a jednoduchý přístup k úvěrům

Stavební spořitelny nabídnou na jednom místě výhodné financování, poradenství i asistenci s vyřízením dotace.  Finanční poradci na více než 1 300 pobočkách stavebních spořitelen a jejich mateřských bank po celé ČR zájemce seznámí s dostupnými dotačními programy a zároveň pomohou s vyřízením vhodného úvěru. Spořitelny také nově budou moci financovat širší spektrum opatření na podporu udržitelného bydlení než dříve.

 „Stavební spořitelny se dlouhodobě hlásí k odpovědnosti za zelenou transformaci Česka a teď se jim navíc otevírá zcela nová dimenze v podobě financování energetických úspor většímu okruhu obyvatel,“ říká Libor Vošický, předseda Prezidia Asociace českých stavebních spořitelen.

 „Dlouhodobě jsme pomáhali s rekonstrukcemi domů a bytů a byli jsme v tom úspěšní. Nyní nám přibývá nová mise, která českým domácnostem zajistí společně s vyšším komfortem bydlení i jeho úsporný provoz a snížení pravidelných nákladů na energie“ doplňuje Michael Pupala, 1. místopředseda Prezidia AČSS.

Co se mění od ledna 2024

V první fázi bude mít klient možnost na pobočce získat informace o dostupných dotačních programech a jejich čerpání. Zároveň se dozví o možnostech financování a maximálního úvěrového rámce. Poradce pak klientovi předá informace o požadovaných dokumentech potřebných pro žádost o dotaci a poskytne kontakty na certifikované odborníky (energetičtí specialisté, projektanti).

REKLAMA

Co se mění v průběhu roku 2024

Ve druhé fázi budou stavební spořitelny přímo napojeny na systémy SFŽP. Vyplněné žádosti i nutné dokumenty nahrají za klienta do systému SFŽP. Součástí služby bude i asistence a poradenství v rámci následného řízení o dotaci, a to až do okamžiku doložení realizace projektu.

Úvěry s výhodnou úrokovou sazbou

Stavební spořitelny již dnes nabízí výhodné půjčky na bydlení. Klient tak může získat výhodnější podmínky než u spotřebitelského úvěru. Úvěr ve výši 550 tisíc korun s dvacetiletou splatností od stavební spořitelny bude stát na splátkách přibližně 4 000 korun měsíčně, a to je výrazně méně než například u spotřebitelského úvěru.

Cílem spolupráce se státem je větší efektivita

Spolupráce mezi Asociací stavebních spořitelen a státem zvýší dostupnost financování energeticky úsporných opatření pro občany ČR a zjednoduší přístup k prostředkům z podpůrných dotačních programů. Zároveň se usnadní přístup k poradenství ohledně energetických úspor a souvisejících dotačních a podpůrných programů.

Zájem o stavební spoření

Stavební spořitelny za prvních deset měsíců letošního roku uzavřely téměř 367 tisíc nových smluv o stavebním spoření. Meziročně je to sice o 16 % méně, zvýšila se ale cílová částka, kterou klienti plánují naspořit, a to o necelých 7 procent na 252 miliard korun. Klienti začali do stavebních spořitelen přicházet zejména po červnovém uzavření dohody o spolupráci se státem a rozdíl v porovnání s loňským rokem se postupně zmenšuje. Objem nezajištěných úvěrů pak vzrostl o 2 procenta na 17,2 miliardy korun.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Digitální měny centrálních bank – budoucnost peněz?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 03. 2024

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Komentář: Rekordní hodnoty na akciovém trhu – případ racionální přebujenosti

Minulý týden padla řada rekordů, když hlavní akciové indexy v USA, Evropě a Japonsku dosáhly historických maxim. Ale na rozdíl od rekordů ve sportovních výkonech bývají rekordy ve výkonnosti akciových trhů spojeny s jednou zásadní obavou: Nejde o případ „iracionálního přebujení“? Myslím si, že je to racionální […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *