Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Stát chce zavést pokuty za utajování vlastníků firem

Investice 29.07.2019 | 11:29 0 Komentářů

Evropská unie po Česku chce, aby šli dohledat skuteční vlastníci firem. Ty mají povinnost tuto skutečnost do evidence zapsat, tuto povinnost ale ignorují. Stát chce tuto situaci vyřešit sankcemi. 

Do evidence skutečných majitelů se podle ministerstva spravedlnosti ke konci července zapsalo pouze 124 tisíc firem z 522 tisíc, přitom lhůta uplynula už začátkem roku. Evidence má pomáhat v boji proti korupci a praní špinavých peněz. Evropská unie po České republice chce, aby tyto chybějící informace doplnila anebo se postarala o to, ať doplněny jsou. Převážná většina firem svou povinnost totiž ignoruje, za nedodání informace totiž nehrozí žádné sankce. Ministerstvo spravedlnosti navrhuje zavedení pokuty 50 tisíc korun za nezapsání vlastníka do evidence a 250 tisícovou pokutu za uvedení nepravdivých informací.

Státy Evropské unie musí pravidla zpřísnit do konce ledna 2020. „Vzhledem k tomu, jak dlouho trvá legislativní proces, tak to už opravdu nestíháme,“ poznamenal k návrhu poslanec Jakub Michálek. Ministryně Benešová s ním nesouhlasí, a předpokládá, že se novela projednat stihne.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.