Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Spotřebitelé v prosinci nakupovali, dokud mohli

Podnikání 05.02.2021 | 10:19 0 Komentářů

Rozvolnění protipandemických opatření přineslo před Vánocemi skok maloobchodních tržeb v ČR. Společensky deprivovaní spotřebitelé využili možnosti otevřených obchodů a služeb a před Vánocemi nakupovali, protože mohli.

Svou roli také sehrál efekt odložené spotřeby kvůli předchozímu lock-downu a to v období před Vánocemi. Na druhou stranu byl na začátku a na konci měsíce obchod protipandemickými opatřeními stále zasažen. Počítali jsme s meziměsíčním růstem tržeb bez prodeje aut přes 3 % a to jsme mezi odhady analytiků byli na optimistické straně.  Meziměsíční nárůst ale činil 8,3 % a v meziročním vyjádření se tak maloobchodní tržby přehouply do růstu 3,7 % z předchozího poklesu o 6,2 % (ten byl citelně revidován vzhůru z původních -7,0 %). Medián odhadů ukazoval meziročně – 1,6 % a náš odhad – 1,0 %. Prosinci 2020 nahrávaly kalendářní výhody v podobě dvou pracovních dnů navíc. Po očištění o kalendářní vlivy byl meziroční růst 1,4 %.

Prodej aut se vyvíjel v souladu s naším odhadem když meziměsíčně vzrostl o 1,2 %. Celkové maloobchodní tržby se zahrnutím prodeje aut rostly meziročně o 2,6 %.

Zásilkový prodej přirozeně rostl dál velmi rychle, i když v meziročním vyjádření došlo ke zpomalení na 30 % z předchozích 39 %. Výrazně však ožila aktivita v kamenných obchodech. V případě prodejů oblečení a obuvi meziroční tržby klesaly „pouze“ jednociferně, zatímco předchozí měsíc činil jejich propad téměř 80 %.

 

V prvním čtvrtletí letošního roku budou tržby maloobchodu pravděpodobně velmi slabé, neboť řada kamenných obchodů je zavřená či silně omezena. Celkový vývoj ekonomiky je s ohledem na okolnosti lepší, než řada prognóz ukazovala, k čemuž významně přispěla uvolněná hospodářská politika a fakt, že příchodu pandemie předcházelo období prosperity. Přesto se ekonomika nachází v hlubokém útlumu. Trvalejší oživení přijde pravděpodobně až s imunizací významné části obyvatelstva. S tím počítáme spíše až pro duhou polovinu roku. Do té doby čekáme jen  pomalé otevírání ekonomiky s rizikem opakovaných uzávěr a růstem tržeb obchodníků od druhého čtvrtletí. K letošní expanzi pomůžou i nižší příjmové daně. V loňském roce činil pokles tržeb 0,9 %. Pro letošek čekáme růst maloobchodu o 1,2 % a v příštím roce 5,4 %.

MICHAL BROŽKA
Senior Economist
Investment Banking

Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.