CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

31. 08. 2021

0 komentářů

Spotřeba domácností a investice jsou tahounem ekonomiky

 

Podle zpřesněného odhadu vzrostla česká ekonomika v druhém čtvrtletí mezičtvrtletně o 1,0 % po předchozím poklesu o 0,3 %. Předběžný odhad ukazoval růst pouze o 0,6 %. V meziročním srovnání HDP rostlo tempem 8,2 %, zatímco předběžný odhad ukazoval 7,8 %. 

Připomeňme, že původní očekávání vývoje ekonomiky pro druhé čtvrtletí bylo citelně výš, tržní konsensus se pohyboval kolem 2,0 % mezikvartálního růstu. Takže jednoprocentní růst je stále spíše zklamáním ve světle ekonomiky, která se probouzela po covidovém uzavření. Nicméně s ohledem na velkou nejistotu je takové překvapení v podstatě pochopitelné.

Z hlediska struktury je ovšem otevření ekonomiky jasně patrné. Spotřeba domácností vyskočila vzhůru mnohem rychleji, než jsme odhadovali, a to o 6,5 % mezičtvrtletně a nad očekávání vzrostly i investice do fixního kapitálu. Co naopak ekonomiku drželo pří zemi, byl zahraniční obchod. Export zboží mezičtvrtletně klesal, zatímco import rostl s tím, jak se zvyšovala domácí poptávka a investice.

Z hlediska produkční strany byl zklamáním jen slabší růst průmyslové výroby o 0,4 % mezičtvrtletně, což naznačovala už dříve zveřejněná data. Silnou brzdou ekonomiky a exportu je v tuto chvíli nedostatek výrobních komponent a materiálů. To je z části patrné i na stavebnictví, které vzrostlo pouze o 0,5 % q/q. Nicméně oživení bylo zatím spíše průměrné i v sektoru soukromých  služeb, kde došlo k mezičtvrtletnímu růstu o 1,0 %.

S ohledem na to, že výrazné ukončování protipandemických opatření  začalo až zhruba v polovině druhého čtvrtletí, měly by i údaje o vývoji HDP za třetí čtvrtletí ukázat silný růst. Je pravděpodobné, že z hlediska mezičtvrtetlní dynamiky bude letošní léto nejrychlejším bodem oživení ekonomiky. Poté by mělo následovat postupné zpomalování. Hlavní brzdou růstu je aktuálně nedostatek výrobních komponent a postupně také utahující se trh práce. Stále je zde navíc určitá nejistota ze strany varianty delta Covid-19.

REKLAMA

Na začátku roku letošní růst HDP odstartovala vysoká tvorba zásob. Jejich vysoká úroveň pravděpodobně přetrvá, nicméně hlavním tahounem růstu ekonomiky se nyní stane spotřeba domácností a investice. Náš celoroční odhad vývoje HDP činí pro letošek 4,2 %. Samotný vývoj ve druhém čtvrtletí ukazuje riziko ve směru nepatrně pomalejšího růstu.

MICHAL BROŽKA
Senior Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *