Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Spoření na důchod? Čím dříve, tím lépe

Penze 05.10.2016 | 17:16 0 Komentářů

Pro udržení životního standardu ve stáří není vhodné spoléhat pouze na stát, je potřeba mít i vlastní úspory. O zajištění ve stáří začínají lidé uvažovat obvykle po třicítce. Ideální by ovšem bylo i dříve, například ihned po skončení studií.  

V důchodů stráví průměrný Čech čtvrtinu života, čtvrtinu jako dítě a student. Zbývá polovina života, kdy je dobré pravidelně spořit či investovat a zajistit se do budoucnosti. „Když by začal mladý člověk spořit rovnou při nástupu do prvního zaměstnání pravidelně 300 Kč, pak ho v důchodu při 4 procentním zúročení čeká 350 000 Kč,“ říká Marie Zemanová, generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti.

„Za slušný důchod lze považovat částku, která odpovídá přibližně 85 procentům dosavadních životních nákladů. Tedy člověk, který odchází do důchodu, a jeho měsíční výdaje jsou 25 tisíc korun, potřebuje pro slušný důchod asi 21 tisíc korun,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB. „Výdaje domácností přitom každým rokem rostou, a tím se bude zvyšovat i částka potřebná pro život v penzi,“ doplňuje Petr Dufek.

Průzkum ČSOB Penzijní společnosti ukázal, že lidé mezi 25 a 35 lety jsou zodpovědní a téměř třetina si každý měsíc odkládá na spořící či investiční produkty více než 2 tisíce korun. „Potěšilo nás, že penzijní spoření má sjednáno dvě třetiny klientů a třetina si na něj odkládá více než 1 000 Kč měsíčně,“ komentuje výsledky průzkumu Marie Zemanová.

Zdroj: Tisková zpráva ČSOB Penzijní pojišťovna

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.