Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Společný důchod manželů opět na scéně

Penze 29.04.2019 | 15:30 1 Komentář

Možnost zavedení společného důchodu manželů aktuálně projednává nejnovější důchodová komise. Manželé, kteří by o společný důchod požádali, by měli důchod počítaný ze společného základu. Pro stát by bylo opatření podle prvních propočtů rozpočtově neutrální.

Průměrný důchod mužů dle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) dosahoval na konci loňského roku 13 683 Kč, zatímco důchod žen pouze 11 281 Kč. „Musíme si uvědomit, že ženy jsou trestány za péči o rodinu nebo své blízké nižší mzdou, a tak i nižším důchodem. Jde tedy o kompenzaci rozdělení rolí mezi partnery,“ uvedla pro E15 Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Podle aktuálního návrhu by manželé o společný důchod museli požádat. Výsledný důchod domácnosti by ovšem až na výjimky zůstal stejný. Nabízí se tak otázka, jaký by opatření mělo smysl, kromě upravení statistik výše důchodů. Ve fungující domácnosti není příliš rozhodující, který z manželů či partnerů přináší jaký příjem. A v nefungující domácnosti by se zřejmě nenašla shoda na podání žádosti o společný důchod.

Sociální demokracie se v rámci svých aktivit na poli penzijního systému zabývá především dílčími otázkami, z nichž nejvýznamnější je nerovnost penzí mezi muži a ženami. Zcela stranou dosud nechává zásadní otázku dlouhodobé udržitelnosti systému.

Zdroj: iDNES.cz

Jeden komentář: “Společný důchod manželů opět na scéně”

  1. Richard Fuld napsal:

    Ženy jsou trestány za to, že porodily děti, tak jim to vynahradíme z důchodu jejich manželů, pokud nějaké mají. Nebylo by lepší zvýhodnit matky oproti bezdětným, kteří jsou za svou bezdětnost současným systémem štědře odměňováni? Bezdětní důhodci dnes dostávají důchod v podstatě zadarmo. To, co platili na sociálním spotřebovaly generace jejich rodičů a prarodičů a jim budou platit důhody děti těch druhých.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.