CZK/€ 24.935 -0,02%

CZK/$ 23.131 -0,47%

CZK/£ 28.979 -0,09%

CZK/CHF 25.503 -0,20%

26. 07. 2023

0 komentářů

Společnost FaceUp získala neobvyklou investici. Od vlastních zaměstnanců vybrala pět milionů korun

 

Ačkoliv měla rychle rostoucí společnost FaceUp, která stojí za whistleblowingovou aplikací NNTB, rozjednané externí investice, obrátila se nakonec do vlastních řad. Díky velkému zájmu zaměstnanců a zapojení spoluvlastníků získala investici ve výši 5 milionů korun a vstup dalších investorů zvenčí tak zatím odložila.

Loading



 

Ve společnosti FaceUp drží kromě zakladatelů Jana Slámy, Davida Špunara a Pavla Ihma podíl také společnost Scio a významný český investor Jiří Hlavenka. Právě od něj vzešel při diskusi se zaměstnanci FaceUpu nápad, že nejlepší investicí je vložit finance do firmy, ve které sami pracujete, a můžete tak přímo ovlivnit, jestli se jí daří nebo ne. Tato teze ve FaceUp nadchla většinu lidí napříč týmem, a když se objevila možnost, do investice se zapojilo dohromady 17 lidí z managementu, zaměstnanci i externí freelanceři. Dohromady vybrali 5 milionů korun, které chce rostoucí společnost použít na další rozvoj.

Podle zakladatele FaceUp Jana Slámy měla firma rozjednané investiční kolo, ale rozhodla se ho pozastavit. Zároveň pozměnila plán na zaměstnanecké akcie v podobě schématu ESOP, který spočíval v zaměstnaneckých akciích, ze kterých by zaměstnanci mohli získat peníze v případě prodeje firmy. „Zatímco tradiční systémy ESOP (Employee Stock Ownership Plan) jsou dnes už celkem běžné, možnost pro všechny spolupracovníky podílet se přímo na investičním kole je stále spíše raritní záležitostí,” vysvětluje Sláma, který celou investici zaštítil.

Investice proběhla formou konvertibilní půjčky skrze nově vzniklou firmu FaceUp Team Investments, ve které získalo 17 přispěvatelů odpovídající podíly. Tato společnost následně získá podíl v samotném FaceUp Technology, s.r.o. „Kolegové ve FaceUpu jsou za možnost investice vděční a vnímají ji jako unikátní zaměstnanecký benefit. Jedná se o svého druhu specifické gesto důvěry. Tím, že se do investice zapojili i spolumajitelé, dali najevo, že firmě věří. A investice členů týmu vnímáme jako potvrzení, že jim to, co dělají, dává 100% smysl,” uzavírá Jan Sláma.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Pomůže ekologií více investice do „zelených“ nebo naopak „špinavých“ firem? Odpověď možná překvapí

Zelené investování ve skutečnosti škodí životnímu prostředí, dokládá nová studie (abstrakt níže) autorů Samuela Hartzmarka z Boston College a Kelly Shueové z Yale School of Management. Investoři, kteří podlehli zelenému imperativu doby, ESG, kupují akcie emisně „čistých firem“, zatímco se zbavují akcií „špinavých firem“. Vylepšují si tím ESG skóre […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 05. 2024

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *