CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

23. 01. 2008

0 komentářů

Spokojenost důchodců neovlivňují veřejné výdaje na důchody

 


 

Průzkum AXA Retirement Scope 2007 uskutečnila společnost AXA ve třinácti zemích OECD. Z výsledků plyne, že v zemích, které na veřejné penzijní systémy věnují větší objem prostředků, jsou penzisté více spokojeni.

„Toto srovnání samozřejmě neznamená, že se důchodcům žije lépe, když jim stát sníží důchody. Vysoká úroveň veřejných výdajů může jen odrážet nedostatečnost úrovně těchto investic v minulosti. Navíc se v jednotlivých zemích značně liší demografické podmínky. Například Německo, Itálie a Japonsko mají v populaci neobvykle vysoký podíl důchodců, takže veřejné výdaje na důchody jsou vyšší už jen z podstaty věci, bez ohledu na štědrost toho kterého důchodového systému,“ uvedl Petr Žaluda, generální ředitel skupiny AXA pro ČR a SR, v tiskové zprávě.

Nejméně ze zkoumaných zemích vydává na důchody Austrálie (4,1 % HDP). Přitom australských důchodců s „dostatečnými“ nebo „zcela dostatečnými“ příjmy je 64 %. Naopak Itálie vydává na penze 11,2 % a má pouze 41 % penzistů spokojených s příjmem.

Česká republika v průzkumu není zahrnuta.

Tip: Čtěte též článek Romana Dvořáka „Proč šetříme na důchod„.

REKLAMA

Zdroj: Tisková zpráva AXA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *