Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Proč šetříme na důchod?

Odpověď na otázku by byla pro většinu účastníků na finančním trhu, velmi cennou informací. ROMAN DVOŘÁK se zamýšlí nad výsledky průzkumu americké asociace pro finanční trh SIFMA.

Penze je jedním z nejčastěji uváděných důvodů investování. Přesto není úplně jasné, co nás nejvíce motivuje k tomu, abychom odkládali část peněz na stáří. Podle červnového průzkumu americké SIFMY neinvestuje většina dotázaných ze strachu, že v důchodovém věku nebude mít dostatek prostředků, ale proto, že chce trávit čas se svou rodinou.

Téměř 70 % Američanů, kteří své peníze spoří, je odkládá na důchod. Znalost největších motivů, které je k tomu vedou, by byla pro většinu účastníků na finančním trhu, velmi cennou informací. Bylo by možné ji efektivně využít v marketingových kampaních, při jednáních poradců s klienty i při vymýšlení nových investičních produktů a jejich propagaci. Zjistit takovou informaci je ale poměrně složité.

Čas na rodinu
Před několika dny uspořádala americká asociace pro finanční trh SIFMA národní průzkum na vybraném reprezentativním vzorku tisícovky respondentů, aby zjistila jejich současnou připravenost na důchod. V jednom z dotazů měli respondenti uvést, co je nejvíce motivuje k tomu, aby si šetřili na důchod. Vybírat mohli z následujících možností: 1) Rodina = chci strávit s rodinou více času a nestarat se o peníze, 2) Ambice = chci žít svůj život naplno, 3) Strach = nechci být bez peněz, 4) Dědictví = chci zanechat odkaz svým pozůstalým, 5) Okolí = životním stylem se chci vyrovnat svým přátelům a sousedům.

Více než polovina respondentů, tedy naprostá většina, volila první variantu. Kdybychom ale mezi sebou porovnali odpovědi skupiny, která se cítila být připravená na důchod a skupiny, která připravená nebyla, zkomplikuje se nám interpretace těchto statistik. Čas na rodinu byl stejně silným a převládajícím motivem pro obě skupiny. Příčina nepřipravenosti je tedy buď v jiných faktorech, na kterých je odkládání peněz na penzi závislé (příjem, střídání zaměstnání, zadluženost, vzdělání, zdravotní stav) anebo motiv nemusí být sám o sobě tak silným, jak někteří uvádí. Je několik dalších důvodů, proč.

Vyřešit své budoucí cash flow pro získání většího času na rodinu je ze všech možných motivů ten nejušlechtilejší, který si někteří respondenti mohou jenom namlouvat, aby se ukázali v lepším světle. Cíl vyrovnat se svým přátelům a sousedům, je přece jen diplomatičtější, i když snadno rozluštitelný, přepis odpovědi: investuji proto, abych ostatním nemusel závidět a aby ostatní záviděli mě. Možná proto jej také volilo jen zanedbatelné procento respondentů. Strach o nedostatek peněz ve stáří převládal podle očekávání u skupiny, která se necítila na důchod připravená.

Také z pohledu změřených závislostí vztahu sociálně ekonomických kritérií a pravděpodobnosti přispívání na penzi, nemívá rodina příliš statisticky průkazný efekt, anebo může mít i efekt opačný. Podle analýzy finanční připravenosti od Hassana a Lawrance, rozvedené a osamocené ženy, které nežijí rodinný život, si budou pravděpodobněji přispívat na penzi. Obecně však manželský status pozitivně ovlivňuje odkládání prostředků na důchod.

Na penzi šetří větší procento Američanů, kteří vedou manželský než svobodný život.

Negativní motivy
V roce 1998 zveřejnil institut EBRI výsledku průzkumu, jehož jedna část také zjišťovala hlavní motivy šetření na důchod. Naprostá většina uvedla, že je nejvíce motivuje pohled na důchodce, kteří nejsou dostatečně připraveni na penzi a strádají. Na druhém místě respondenty nejvíce motivovalo vědomí, že zmeškali čas k přípravě na důchod. V odpovědích tedy převládaly negativní motivy.

Na opačné straně respondenti neviděli silnou motivaci ve finančním poradci, v novinových článcích ani v radách od přátel a rodiny. Na otázku, který z faktorů vás nemotivuje vůbec, uvedlo nejvíce respondentů, více než polovina, finančního poradce. Z takové odpovědi ale přirozeně nevyplývá, že většina z respondentů profesionálního poradce nepotřebuje k přípravě na důchod. Za prvé proto, že někteří respondenti svého poradce neměli, tudíž je ani nemohl k něčemu motivovat. Za druhé proto, že představu o životě důchodce, ať už vlastní nebo zprostředkovanou, získáváme ještě před kontaktem s poradcem.

Reklama na přípravu na stáří
Teprve na znalostech toho, co si budoucí důchodce nejčastěji představuje, když by na důchod šetřil i nešetřil, lze postavit efektivní marketingovou komunikaci. Na stránkách neziskové organizace AARP najdeme několik krátkých instruktážních filmů, které propagují finanční připravenost na stáří. Tyto filmy seriozním způsobem připomínají naši větší zodpovědnost za zajištění vlastních důchodů, rizika prodlužování délky života v důchodovém věku a potřebu penzijního plánování. Hlavními účinkujícími jsou většinou sami důchodci, kteří na kameru vykládají, co udělali pro zlepšení zbytku svého života.

V krátkém filmu Delší život se důchodce Bill svěřuje, jak do důchodu odešel v 62 letech s úsporami 250 tis. dolarů. Myslel si, že se nedožije delšího věku než kolem 70 let, protože jeho otec zemřel v 60 a matka v 83 letech. Nyní má Bill 70 let a je rád, že se své úspory rozhodl investovat za anuitu 3 000 USD měsíčně, která mu bude vyplácena po dobu 25 let.

V druhém snímku Nepředvídatelný přijde Gil v 60 letech o prestižní zaměstnání, kde jako inženýr vydělával 95 tis. dolarů ročně. Sehnal jen místo telefonního operátora v pojišťovně s platem 30 tis. dolarů ročně. Naštěstí od roku 1991 své prostředky pravidelně investoval a po patnácti letech dosahují jeho úspory 400 tis. dolarů. Nyní žije v klidu se svou manželkou a na internetu sleduje své investice.

Oba příklady ukazují konkrétní, přitom vůbec ne unikátní, motivy, se kterými se může ztotožnit celá řada z nás. Člověk si musí některý z těchto motivů uvědomit, aby vůbec o své budoucí penzi začal přemýšlet. Nestačí, aby si pouze připustil, že jednou bude důchodcem, protože to samo o sobě není preventivní důvod.

21 komentářů: “Proč šetříme na důchod?”

 1. Jindřich Benda napsal:

  Za mě je to jasné, nebýt Broker poolu tak už v branži nejsem. Od roku 2011 buduji jen vlastní značku. Finko byla dobrá škola, dle mého názoru jeden z nejsolidnějších MLM. Právě tam jsem se od svého manažera v roce 2009 dozvěděl, jak je pro klienty nevhodné dělat IŽP na spoření. Díky Pavle! Jak dlouho trvalo, než se tuto informaci podařilo rozšířit!

  • Zdeněk napsal:

   Pane Jindro, zodpovězte si upřímně:

   • jakou značku jste vybudoval? až umřete nebo jen půjdete do důchodu, bude moci pokračovat bez Vás?
   • bez brokerpoolu byste nebyl nic, potřebujete jejich licence a zastřešení před ČNB. Jen jste změnil systém. Víte, pan Stuchlík má pravdu. Zase takové rozdíly tak nejsou.

   Nemyslím to nijak zle, blahopřeji, že jste tak dlouho vydržel. Jen vidím, jak si spousta přátel dělá iluze. Pan Sluka vypadá jako hodný Harry Potter, je to však zdatný manipulátor.

 2. Jirka napsal:

  Jestli se najde někdo kdo mi bude dávat 3000kč měsíčně 25 let když mu dám 250000kč tak jdu do toho. Je to úplná blbost.

  • Jan Traxler napsal:

   Jak jiz kolegove nize rozebrali… neni to uplna blbost, ale je treba dodat dve dulezite podminky takove renty…

   1) Pokud v prubehu vyplaceni mesicni renty po dobu 25 let ucastnik tohoto produktu zemre, nebude pozustalym vyplaceno zadne odskodne, zadny nesplaceny zustatek.

   2) Ucastnikovi je 62 let. 😉

   Nemam cas ani chut nyni pocitat, jestli to presne za techto parametru je statisticky vyhodne pro „pojistovnu“ (poskytovatele renty). Ale pravdepodobne muze byt. 😉

   • zinfo napsal:

    opět jako vždy trefné. Jen zbývá na trhu mezera, kterou lze zaplnit. Začněme pane Traxler třeba nabízet, že osobě starší 70 let budeme vyplácet rentu 2 500 měsíčně při vkladu 400 tisíc. Uvidíme, co na to konkurence.:))) Se divím, že s tímto ještě ČP nepřišla, třeba pod názvem ZLATÝ PODZIM.

    • Tomáš Tyl napsal:

     Obdobné produkty má u nás většina pojišťoven (viz ta Vámi zmíněná ČP http://www.ceskapojistovna.cz/duchodove-pojisteni.html).
     Obávám se, že tato údajná mezera je tedy již úspěšně zaplněna. I když, třeba to dokážete lépe než konkurence.

     • Jan Traxler napsal:

      Snad kazda pojistovna nabizi nejakou formu renty. Ale myslim, ze jeste zadna neprisla s kazdorcni valorizaci renty o inflaci, respektive to by bylo pro pojistovnu zbytecne riziko, uplne by stacila valorizace o predem sjednanou urokovou miru (rekneme 3% p.a.)

      Mozna uz nejaky podobny produkt na trhu je a ja o nem jenom neslysel. To by mohl vedet takovy Honza Valachovic. 😉
      Kazdopadne by slo o velmi zajimavy a sofistikovany produkt. Otazkou pouze je, jaka by po nem byla poptavka. Ale on kdyby byl dobre zprovizovany, tak by zprostredkovatelske spolecnosti poptavku pomohly utvorit. 😉

      • Pavel Hek napsal:

       V některých starších smlouvách o PP je garantováno navýšení výplaty penze volitelné o 1-2-3 % i více, týká se to převážně smluv uzavřených do 31.12.1999.

      • Tomáš Tyl napsal:

       No asi je to opravdu hlavně otázka poptávky. Určitě nebudu daleko od pravdy s tvrzením, že v současnosti putují peníze především od klientů do rezervotvorných pojištění (než naopak). Až se budou z těchto pojištění ve větší míře vracet (teď nemám na mysli cestou předčasného ukončení) bude tu i větší poptávka po různých formách výplaty.

    • RXX napsal:

     Našel jsem:

     PEREX: Nabízíte i doživotní anuitu (pojištění ihned splatného důchodu)? Jaké by bylo fixní měsíční plnění (garantovaná měsíční doživotní anuita ) konkrétně pro 60letého muže za jednorázové pojistné 2 miliony korun? a) Byla by takové anuita možná i pro dvojici (manžele)? b) Byla by doživotní anuita možná i s indexací, tedy s plněním rostoucím o inflaci (tzv. variabilní) anebo podle jiného ukazatele? Je anuita navyšována i o podíly na zisku? Jakou formou?

     Česká pojišťovna, a. s.

     132 000 Kč doživotní roční důchod. Pojistné činí 2 152 260 Kč. Se slevou 7% (za výši sjednaného základního důchodu) 2 001 602 Kč.

     Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

     ČPP umožňuje rozpočítat pojistné plnění z kapitálových či investičních sazeb do doživotního důchodu. V současné době nenabízíme samostatnou variantu ihned splatného důchodu, čekáme s tímto produktem na konečnou verzi tolik diskutované důchodové reformy. V uvedeném konkrétním případě by garantované rozpočítané pojistné plnění představovalo částku ve výši cca 11 000 Kč.

     ING

     Tuto variantu aktuálně nabízíme jako formu výplaty pojistného plnění u pojistek, u nichž došlo k dožití se konce pojistné doby. Ve jmenovaném případě by pak výše ročního důchodu vypláceného doživotně činila cca 112 000 Kč ročně, tedy cca 9 000 Kč měsíčně, přičemž měsíční frekvence výplaty je méně výhodná kvůli zvýšeným administrativním nákladům.

     Kooperativa pojišťovna, a. s., Vienna Insurance Group

     Ano, naše pojišťovna nabízí roční anuitu. Pro 60letého může by ihned splatný roční důchod na jednorázové pojistné 2 miliony Kč činil 143 364 Kč. Jedná se o doživotní důchod.

     Wüstenrot, životní pojišťovna, a.s.

     Ano. Základní sjednaný důchod by činil 8087 Kč, poté je důchod postupně navyšován o kapitálové zhodnocení.

 3. Petr Fejtek napsal:

  Převeďme Billa do korun: za 250 000 Kč koupil 25letou anuitu 3000 Kč měsíčně. Jak by asi takový Vilík dopadl, kdyby podobný produkt hledal v Česku 🙂 Podle mého odhadu by od PF nedostal ani 1000 Kč měsíčně.

  • janula napsal:

   aby som kupila za 250 tis. hocicoho anuitu 3000 na 25 rokov, musel by byt vynos 14%….velmi by ma zaujimalo ktora poistovna by teraz toto davala

   • Ivan Špirakus napsal:

    milá janulo, anuita není úrokový výnos (36 tis z 250 tis = 14,4% p.s.), to by skutečně nefungovalo… 🙂

    anuita se čerpá z výnosu ale i z vkladu ( základní částky) a po těch 25 letech tam nezbude nic.

    v Česku se to v pojišťovací hantýrce jmenuje ihned splatný důchod za jednorázové pojistné, ve zmíněném případě asi ne doživotní, nýbrž na pevnou dobu 25 let (důchod s garantovanou dobou)

    v nabídkách pojišťoven jsou různé kombinace doživotní platby a garantované doby výplaty – viz např Wustenrot:
    http://www.wuestenrot.cz/wzp/?akce=nabidka/zvlastni-nabidka/duchod.php

    je to vlastně taková obrácená hypotéka s fixací úroku na celou dobu 🙂

    a proto pokud tam není pojistné riziko smrti (=doživotní důchod), tak ten produkt normálně mohou nabízet i banky – ale pokud jsem dobře informován, zatím jsem to u žádné banky u nás neviděl …. 🙁

    • janula napsal:

     ano, ja viem, vsak som si to vypocitala ako klasicku anuitu v Excelli….uz len sedliackym rozumom, ked chcem 250000/25= 10.000 rocne, t.j. nieco viac ako 3 mesiace po 3 tis., zvysok musia pokryt vynosy (a mate to vyse 8 mesiacov v roku)

    • Tomáš Tyl napsal:

     Jak již Janula napsala, ona má ten výpočet dobře. Nutné zhodnocení pro výplatu 3 000 měsíčně po dobu 25 let (při počáteční částce 250 K) je lehce pod 15%.

     Proto se domnívám, že Vaše další závěry jsou mylné a naopak zmíněný produkt není na pevných 25 let, ale pouze na dožití. To by pak vysvětlovalo takto vysokou měsíční částku (i to že Bill má radost, že se dožil 70 :-)).

     Pro přesnější určení výnosu, kterého musí instituce již Bill svěřil své prostředky dosáhnout, by bylo nutné znát úmrtnostní tabulky, ze kterých se vycházelo a poplatkovou strukturu produktu. Ale vzhledem k relativně vysokému Billovu věku ten výnos nebude tak impozantní, jak se mohlo zpočátku zdát.

     • obchodnik napsal:

      tohle je velmi zajimave, poprosil bych ostatni fin. poradce, jestli by mohli rict kde je pravda. protoze jestli se mr. z Insie (coz podle jejich stranek jsou mistri v pojisteni a omezeni rizik) myli, tak je to opet znamka toho, ze se neda verit ani „kvalitnim“ institucim a pak je fakt tezke pro klienta se obratit na toho praveho. myslel jsem ze v otazce fin. matematiky budou mit vsichni jasno

      • Tomáš Tyl napsal:

       Imho pán z Insie výpočet neprováděl (jinak by ho předpokládám uvedl). Řekl bych tedy, že o spor o finanční matematiku v tomto případě nejde.

       Na to, kde je pravda se můžete zeptat excelu následující funkcí:
       =ÚROKOVÁ.MÍRA(25*12;-3000;250000;0)

       25*12 – počet měsíčních období, – 3000 měsíční vyplácená částka, 250 000 počáteční částka, 0 konečná částka.

       Výsledek 1,16% je měsíční zhodnocení (tedy roční odpovídá 1,016^12-1=14,87%)

       • obchodnik napsal:

        no ja prave reagoval na vasi vetu, ze pan i INSIE se myli. ze dal usuzuje mylne. protoze jak jsem se svymy zaklady pochopil, souhlasil jsem s janinou. priznam se, ze tyhle vypocty jdou mimo me a nerozumim tomu, proto na me jako na laika tahle diskuze pusosbi tak, ze janina neco spocitala, pan z INSIE ze to tak neni a vy ze se ten pan myli. jestli jsem to cele nejak domotal, omluva je na me strane a nechme to byt.

        • Michal Mojžíš napsal:

         Já myslím, že šlo o pouhé nedorozumění, neboť pán Špirakus asi podcenil schopnosti diskutérky a domníval se, že počítala úrokový výnos. Vzhledem k tomu, že výsledek by byl v prvním roce velmi obdobný, to zase nebylo úplně špatně. 😉

        • Tomáš Tyl napsal:

         Mylný byl imho ten závěr, že se jedná o garantovanou dobu výplaty (což je vlastně klíčová záležitost pro to, proč může/nemůže někdo Billovi nabídnout takový produkt). Jak tu bylo naznačeno, předpokládám že k tomu došlo nedorozuměním (respektive neověřením výpočtu)

     • Mlsal napsal:

      Pokud Bill v 62 letech investoval 250 000 USD za anuitu 3 000 USD měsíčně, v současné době, tj. po 8 letech má výnos asi 3,6%.
      Za každý další dožitý rok se mu výnos zvyšuje, proto může být šťastný nejen, že se dožil dalších narozenin.

      Výnos po:
      9 letech-6%
      10 letech-7,7%
      11 letech-9%
      12 letech-10,1%
      13 letech-10,9%
      …….
      25 letech-14%.
      Docela pěkná křivka. Nárůst výnosu s lety postupně klesá.

      Bude to nejspíš produkt na dožití. Myslím, že pojišťovna ví, že se Bill 87 let nejspíš nedožije.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.