Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Spekulanti mají zabránit posílení české měny

BankyInvestice 19.01.2017 | 09:22 0 Komentářů

Do konce roku by měla česká měna posílit v průměru o 2,2 procenta na 26,40 koruny za euro. Vyplývá to z odhadů 42 světových bank a brokerů. Odhady ekonomů se pohybují od 25 do 27,40 koruny za euro a pouze dva sázejí na oslabení měny.

Nejčastěji sází ekonomové na hodnotu koruny na úrovni kurzového závazku ČNB, tedy 27 korun za euro. „Očekávání švýcarského posílení na koruně a spekulace na toto posílení nakonec způsobí, že k žádnému posílení nedojde. Alespoň několik let. Posílení budou bránit spekulanti. Už nyní mají nainvestován zhruba bilion korun. Roční přirozená poptávka plynoucí z přebytku obchodní bilance přitom činí ročně necelých 150 miliard, spekulanti tak budou čekat mnoho let, než od nich jejich koruny někdo koupí,“ říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Krátkodobé výkyvy kurzu koruny budou podle něj přesto značné.

Koruna po svém uvolnění nutně nemusí markantněji posílit,“ uvedla ekonomka londýnské pobočky Bank of America Mai Doanová. Největší počet odhadů počítá s posílením o necelá dvě procenta na 26,50 koruny za euro.

ČNB hodlá podle slov viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka bojovat s nadměrnými kurzovými výkyvy i po ukončení závazku, pokud to bude nutné.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.